Event / Concert AKB48 53rd Single Sekai Senbatsu Sousenkyo (2018/06/16)

Discussion in 'AKB48 News & Releases' started by ForrestFuller, Jan 29, 2018.

  1. ForrestFuller

    ForrestFuller Future Girls

    Joined:
    Dec 4, 2013
    Location:
    Columbus, Ohio
    Oshimen:
    Kato Minami
    Twitter:
    TheForestFuller
    [​IMG]
    AKB48 53rd Single Sekai Senbatsu Sousenkyo ~Sekai no Center wa dare ha? ~
    Date:
    June 16, 2018
    Venue: Nagoya Dome
    Time: 10:30am JST (Concert)/4:15pm JST (SSK Event)
    Also Known As: 10th AKB48 Sekai Senbatsu Sousenkyo

    Official Website: https://www.akb48.co.jp/sousenkyo53rd

    Candidacy Acceptance Period
    Friday March 23, 2018 (5pm JST) - Tuesday March 27, 2018 (11:59pm JST)

    Voting Period
    Tuesday, May 29, 2018 (Fri) 10:00 - Friday, June 15, 2018 (Fri) 15:00

    Preliminary Rankings Announced
    Wednesday May 30, 2018 at the AKB48 Theater

    Voting Methods

    ①AKB48・SKE48・NMB48・HKT48・NGT48・STU48 Mobile Monthly Membership
    ②AKB48 Official smartphone application monthly membership
    ③AKB48・SKE48・NMB48・HKT48・NGT48・STU48 Mail Monthly Membership
    ④App Version AKB48/SKE48/NMB48 /HKT48/NGT48/STU48 Mail Member
    ⑤AKB48・SKE48・NMB48・HKT48・NGT48 LIVE!! ON DEMAND Member
    ⑥AKB48グループ REVIVAL!! ON DEMAND Member
    ⑦AKB48 Official Fan Club Member
    ⑧AKB OFFICIAL NET Membership
    ⑨AKB48 52ndシングル 「Teacher Teacher」Limited Edition / Normal Edition / Theatrical Edition Serial Number (Recommended in Japan)
    ⑩AKB48 52ndシングル 「Teacher Teacher」 Limited Edition / Normal Edition / Theatrical Edition Serial Number (For Overseas Residents) You can Purchase thru Buyee (URL:https://akb48.buyee.jp/)

    Ranking
    • World Senbatsu (1st to 16th)
    • Undergirls (17th to 32nd)
    • Next Girls (33rd to 48th)
    • Future Girls (49th to 64th)
    • Upcoming Girls (65th to 80th)
    • The 10th AKB48 Sekai Senbatsu Sousenkyo Kinen Waku (81st to 100th)

    Participating Members (All Members from AKB48, SKE48, NMB48, HKT48, NGT48, STU48, JKT48, BNK48, TPE48 are Eligible as of March 23, 2018)
    AKB48

    • Team A: Goto Moe, Shinozaki Ayana, Yokoyama Yui, Nishikawa Rei, Kubo Satone, Taguchi Manaka, Chiba Erii, Suzuki Kurumi, Miyazaki Miho, Kato Rena, Maeda Ayaka, Shoji Nagisa, Mukaichi Mion
    • Team K: Shimoguchi Hinana, Komiyama Haruka, Nagatomo Ayami, Yasuda Kana, Ichikawa Manami, Yumoto Ami, Shinobu Mogi, Fujita Nana, Muto Orin, Muto Tomu, Minegishi Minami, Nozawa Rena, Kojima Mako
    • Team B: Taniguchi Megu, Fukuoka Seina, Yamabe Ayu, Takahashi Juri, Nakanishi Chiyori, Sasaki Yukari, Oya Shizuka, Iwatate Saho, Hiwatashi Yui, Takita Kyoko, Kitazawa Saki
    • Team 4: Kawamoto Saya, Yamauchi Mizuki, Asai Nanami, Inagaki Kaori, Omori Miyu, Sato Kiara, Okada Nana, Tatsuya Makiho, Ma Chia-Ling
    • Team 8: Okabe Rin, Kuranoo Narumi, Oguri Yui, Nagano Serika, Nakano Ikumi, Shitao Miu, Honda Hitomi, Ota Nao, Yoshikawa Nanase, Sato Shiori, Sato Akari, Hama Sayuna, Okumoto Hinano, Harumoto Yuki, Shimizu Maria, Takahashi Ayane, Yoshida Karen, Hattori Yuna, Terada Misaki, Gyouten Yurina, Utada Hatsuka, Takahashi Sayaka, Yamamoto Ruka, Hidaritomo Ayaka, Hashimoto Haruna, Noda Hinano, Kawahara Misaki, Yamada Kyoka, Oda Erina, Hitomi Kotone, Yamada Nanami, Okuhara Hinako, Cho Kurena, Yokoyama Yui, Onishi Momoka, Tanikawa Hijri, Sakaguchi Nagisa, Takaoka Kaoru, Miyazato Rira
    • Kenkyuusei: Suenaga Yuzuki, Kamiyama Riho, Harasawa Otohi, Ishiwata Sena, Saito Haruna, Shiori Sato, Okada Rina, Sato Minami, Omori Maho, Kuramoto Miyu, Furukawa Nazuna, Nagano Megumi, Yahagi Moeka, Kobayashi Ran, Katsumata Saori, Otake Hitomi, Honda Sora, Yamane Suzuha, Michieda Saki, Yoshihashi Yuzuka, Tada Kyoka, Harima Nanami, Kurosu Haruka, Umemoto Izumi
    SKE48
    • Team S: Matsui Jurina, Isshiki Rena, Kitagawa Yoshino, Nomura Miyo, Nojima Kano, Inoue Ruka, Kamimura Ayuka, Yamauchi Suzuran, Matsumoto Chikako, Yamada Juna, Kitagawa Ryoha, Sugiyama Aika
    • Team KII: Obata Yuna, Arai Yuki, Kitano Ruka, Souda Sarina, Furuhata Nao, Ego Yuna, Takeuchi Saki, Kataoka Narumi, Yahagi Yukina, Aoki Shiori, Airi Mizuno, Hidaka Yuzuki, Oba Mina, Shirai Kotono, Ota Ayaka, Takayanagi Akane, Uchiyama Mikoto, Takagi Yumana, Matsumura Kaori
    • Team E: Suda Akari, Fukushi Nao, Tani Marika, Takahata Yuki, Ida Reona, Saito Makiko, Sugawara Maya, Kumazaki Haruka, Aikawa Honoka, Asai Yuka, Suenaga Oka, Kamata Natsuki, Sato Kaho
    • Kenkyuusei: Nakamura Izumi, Sakamoto Marin, Kurashima Ami, Ishiguro Yuzuki, Oshiba Rinka, Morihira Riko, Fukai Negai, Okada Miku, Nonogaki Miki, Otani Yuuka, Kozuma Honoka, Nanako Airi, Nishi Marina, Hirata Shina, Ishikawa Saki, Shirayuki Kohaku
    NMB48
    • Team N: Shion Hori, Yamamoto Ayaka, Umeyama Cocona, Kojima Karin, Naiki Kokoro, Yamao Rina, Hongo Yuzuha, Tanigawa Airi, Azuma Yuki
    • Team M: Iwata Momoka, Kawakami Chihiro, Kawakami Rena, Shiroma Miru, Nishizawa Rurina, Kato Yuuka, Iso Kanae, Yamada Suzu, Yoshida Akari, Shibuya Nagisa, Yasuda Momone
    • Team BII: Mizuta Shiori, Murase Sae, Jonishi Rei, Ijiri Anna, Kushiro Rina, Ishizuka Akari, Nakagawa Mion, Jo Eriko, Uemura Azusa, Takei Sara, Morita Ayaka, Shimizu Rika, Ota Yuuri
    • Kenkyuusei: Yamasaki Amiru, Nakano Mirai, Sugiura Kotone, Osawa Ai, Sakamoto Nami, Yamamoto Mikana, Sato Ami, Abe Wakana, Maeda Reiko, Mizobuchi Maria, Kawano Nanaho, Izumi Ayano, Shiotsuki Keito
    HKT48
    • Team H: Akiyoshi Yuka, Kojina Yui, Ueno Haruka, Tashima Meru, Tanaka Miku, Sakaguchi Riko, Toyonaga Aki, Tanaka Natusmi, Yabuki Nako, Matsuoka Natsumi, Komada Hiroka
    • Team KIV: Shimono Yuki, Jitoue Nene, Fukagawa Maiko, Tomonaga Mio, Fuchigami Mai, Ueki Nao, Motomura Aoi, Miyawaki Sakura, Unjo Hirona, Kumrazawa Serina, Iwahana Shino
    • Team TII: Takeda Tomoka, Matsuoka Hana, Miyazaki Sono, Sakamamoto Erena, Yamauchi Yuna, Aramaki Misaki, Tsukiashi Amane, Matsumoto Hinata, Hokazono Hazuki, Imamura Maria, Shimizu Rio, Murakawa Vivian, Sakai Moeka, Oda Ayaka, Kurihara Sae
    • Kenkyuusei: Watanabe Akari, Baba Sayaka, Ito Yueru, Seki Ai, Matsuda Yumi
    NGT48
    • Team NII: Ogino Yuka, Nakai Rika, Homma Hinata, Yamaguchi Maho, Yamada Noe, Nishigata Marina, Murakumo Fuka, Hasegawa Rena, Tano Ayaka, Oguma Tsugumi, Anju Sato, Takakura Moeka, Kato Minami, Sugahara Riko
    • Kenkyuusei: Nishimura Nanako, Nakamura Ayuka, Kusakabe Aina, Seiji Reina, Nara Miharu, Kado Yuria, Tsushima Yunako, Sato Kairi, Takahashi Nanami, Ando Chikana, Fujisaki Miyu, Takahashi Mau
    STU48
    • Kenkyuusei: Imamura Mitsuki, Ichioka Ayumi, Isogai Kanon, Ishida Chiho, Ishida Minami, Kadowaki Miyuna, Otani Marina, Kadota Momona, Kai Kokoa, Iwata Hina, Sugahara Saki, Shintani Nonoka, Sano Haruka, Shioi Hinako, Sakaki Miyu, Takino Yumiko, Tanaka Kouko, Torobu Yuri, Hyodo Aoi, Fukuda Akari, Mori Kaho, Mineyoshi Aria, Mishima Harukam, Fujiwara Azusa, Morishita Maiha, Yano Honoka, Yabushita Fu, Mizoguchi Aiko, Nakamura Mai, Yura Akari, Oki Yuka, Shinano Soraha
    BNK48
    • Team BIII: Sawitchaya Kajonrungsilp, Korapat Nilprapa, Praewa Suthamphong, Cherprang Areekul, Warattaya Deesomlert, Izuta Rina, Ohkubo Miori, Jennis Oprasert, Napaphat Worraphuttanon
    • Trainee: Mananya Kaoju
    TPE48
    • Team Unknown: Pin-Han Chiu, Honda Yuzuka, Tik Kei Sin, Shih-Ya Chen, Shh-Yuan Chen
    • Kenkyuusei:

    Day by Day Entries (Thanks to @Renappon for the Extra Info)

    Day 1 (March 23rd) Day 1 More Info
    Matsui Jurina (SKE48 Team S) (5pm JST)
    Suda Akari (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Okabe Rin (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Shion Hori (NMB48 Team N) (5pm JST)
    Iwata Momoka (NMB48 Team M) (5pm JST)
    Kawakami Chihiro (NMB48 Team M) (5pm JST)
    Kawakami Rena (NMB48 Team M) (5pm JST)
    Akiyoshi Yuka (HKT48 Team H) (5pm JST)
    Kojina Yui (HKT48 Team H) (5pm JST)
    Shimono Yuki (HKT48 Team KIV) (5pm JST)
    Takeda Tomoka (HKT48 Team TII) (5pm JST)
    Ogino Yuka (NGT48 Team NIII) (5pm JST)
    Nakai Rika (NGT48 Team NIII) (5pm JST)
    Homma Hinata (NGT48 Team NIII) (5pm JST)
    Goto Moe (AKB48 Team A) (5pm JST)
    Kuranoo Narumi (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Shinozaki Ayana (AKB48 Team A) (5pm JST)
    Yokoyama Yui (AKB48 Team A) (5pm JST)
    Shimoguchi Hinana (AKB48 Team K) (5pm JST)
    Taniguchi Megu (AKB48 Team B) (5pm JST)
    Fukuoka Seina (AKB48 Team B) (5pm JST)
    Kawamoto Saya (AKB48 Team 4) (5pm JST)
    Oguri Yui (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Nagano Serika (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Nakano Ikumi (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Shitao Miu (AKB48 Team 8) (5pm JST)
    Yamaguchi Maho (NGT48 Team NIII) (5pm JST)
    Yamabe Ayu (AKB48 Team B) (5pm JST)
    Isshiki Rena (SKE48 Team S) (5pm JST)
    Yamamoto Ayaka (NMB48 Team N) (5pm JST)
    Komiyama Haruka (AKB48 Team K) (5pm JST)
    Obata Yuna (SKE48 Team KII) (5pm JST)
    Yamada Noe (NGT48 Team NIII) (5pm JST)
    Umeyama Cocona (NMB48 Team N) (5pm JST)
    Kojima Karin (NMB48 Team N) (5pm JST)
    Shiroma Miru (NMB48 Team M) (5pm JST)
    Mizuta Shiori (NMB48 Team BII) (5pm JST)
    Fukushi Nao (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Tani Marika (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Takahata Yuki (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Kitagawa Yoshino (SKE48 Team S) (5pm JST)
    Arai Yuki (SKE48 Team KII) (5pm JST)
    Kitano Ruka (SKE48 Team KII) (5pm JST)
    Souda Sarina (SKE48 Team KII) (5pm JST)
    Yamauchi Mizuki (AKB48 Team 4) (5pm JST)
    Ida Reona (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Saito Makiko (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Sugawara Maya (SKE48 Team E) (5pm JST)
    Jitoue Nene (HKT48 Team KIV) (5:30pm JST)
    Mananya Kaoju (BNK48 KKS) (5:30pm JST)
    Honda Hitomi (AKB48 Team 8) (5:37pm JST)
    Sawitchaya Kajonrungsilp (BNK48 Team BIII) (5:40pm JST)
    Korapat Nilprapa (BNK48 Team BIII) (5:40pm JST)
    Furuhata Nao (SKE48 Team KII) (6:15pm JST)
    Takahashi Juri (AKB48 Team B) (7:09pm JST)
    Naiki Kokoro (NMB48 Team N) (9:00pm JST)
    Yamao Rina (NMB48 Team N) (9pm JST)
    Murase Sae (NMB48 Team BII) (9:30pm JST)

    Day 2 (March 24th) Day 2 Extra Info
    Matsuoka Hana (HKT48 Team TII) (10:45am)
    Suenaga Yuzuki (AKB48 KKS) (D3 AKB48 Team K Draftee) (11:08am)
    Kamiyama Riho (AKB48 KKS) (AKB48 Team B D3 Draftee) (11:11am)
    Nishizawa Rurina (NMB48 Team M) (11:20am)
    Harasawa Otohi (AKB48 KKS) (AKB48 Team 4 D3 Draftee) (11:29am)
    Ishiwata Sena (AKB48 KKS) (AKB48 Team 4 D3 Draftee) (11:30am)
    Nishimura Nanako (NGT48 KKS) (11:41am)
    Nishigata Marina (NGT48 Team NIII) (11:47am)
    Nakamura Ayuka (NGT48 KKS) (11:59am)
    Kusakabe Aina (NGT48 KKS) (12pm)
    Saito Haruna (AKB48 KKS) (AKB48 Team B D3 Draftee) (12:18pm)
    Ego Yuna (SKE48 Team KII) (12:34pm)
    Shiori Sato (AKB48 KKS) (AKB48 Team A D3 Draftee) (12:54pm)
    Okada Rina (AKB48 KKS) (AKB48 Team K D3 Draftee) (12:57pm)
    Sato Minami (AKB48 KKS) (12:59pm)
    Omori Maho (AKB48 KKS) (AKB48 Team B D3 Draftee) (1pm)
    Nomura Miyo (SKE48 Team S) (1:03pm)
    Kuramoto Miyu (AKB48 KKS) (AKB48 Team 4 D3 Draftee) (1:22pm)
    Furukawa Nazuna (AKB48 KKS) (AKB48 Team A D3 Draftee) (1:25pm)
    Nojima Kano (SKE48 Team S) (1:42pm)
    Inoue Ruka (SKE48 Team S) (2:32pm)
    Nakamura Izumi (SKE48 KKS) (2:45pm)
    Sakamoto Marin (SKE48 KKS) (2:46pm)
    Seiji Reina (NGT48 KKS) (2:57pm)
    Kumazaki Haruka (SKE48 Team E) (3:19pm)
    Ueno Haruka (HKT48 Team H) (3:20pm)
    Tashima Meru (HKT48 Team H) (3:20pm)
    Fukagawa Maiko (HKT48 Team KIV) (3:20pm)
    Kato Yuuka (NMB48 Team M) (3:40pm)
    Jonishi Rei (NMB48 Team BII) (3:40pm)
    Ota Nao (AKB48 Team 8) (3:49pm)
    Praewa Suthamphong (BNK48 Team BIII) (4:14pm)
    Tomonaga Mio (HKT48 Team KIV) (4:15pm)
    Nagano Megumi (AKB48 KKS) (AKB48 Team K D3 Draftee) (4:38pm)
    Yahagi Moeka (AKB48 KKS) (AKB48 Team K D3 Draftee) (4:39pm)
    Murakumo Fuka (NGT48 Team NIII) (4:56pm)
    Yoshikawa Nanase (AKB48 Team 8) (5:17pm)
    Sato Shiori (AKB48 Team 8) (5:18pm)
    Sato Akari (AKB48 Team 8) (5:19pm)
    Takeuchi Saki (SKE48 Team KII) (6:35pm)
    Kurashima Ami (SKE48 KKS) (7:19pm)

    Day 3 (March 25th) Day 3 Extra Info
    Tanaka Miku (HKT48 Team H) (12pm)
    Sakaguchi Riko (HKT48 Team H) (1:50pm)
    Kataoka Narumi (SKE48 Team KII) (2:30pm)
    Yahagi Yukina (SKE48 Team KII) (2:30pm)
    Ijiri Anna (NMB48 Team BI) (2:30pm)
    Aoki Shiori (SKE48 Team KII) (2:35pm)
    Nakanishi Chiyori (AKB48 Team B) (3:43pm)
    Kamimura Ayuka (SKE48 Team S) (3:45pm)
    Aikawa Honoka (SKE48 Team E) (3:45pm)
    Hama Sayuna (AKB48 Team 8) (3:56pm)
    Kushiro Rina (NMB48 Team BII) (4pm)
    Okumoto Hinano (AKB48 Team 8) (4:45pm)
    Ishiguro Yuzuki (SKE48 KKS) (5pm)
    Oshiba Rinka (SKE48 KKS) (5pm)
    Morihira Riko (SKE48 KKS) (5pm)
    Toyonaga Aki (HKT48 Team H) (5pm)
    Fuchigami Mai (HKT48 Team KIV) (5:05pm)
    Fukai Negai (SKE48 KKS) (5:10pm)
    Cherprang Areekul (BNK48 Team BIII) (5:35pm)
    Warattaya Deesomlert (BNK48 Team BIII) (5:38pm)
    Harumoto Yuki (AKB48 Team 8) (5:39pm)
    Izuta Rina (BNK48 Team BIII) (5:40pm)
    Ohkubo Miori (BNK48 Team BIII) (5:40pm)
    Okada Miku (SKE48 KKS) (5:50pm)
    Shimizu Maria (AKB48 Team 8) (6:07pm)
    Imamura Mitsuki (STU48) (6pm)
    Ichioka Ayumi (STU48) (6pm)
    Isogai Kanon (STU48) (6pm)
    Ishida Chiho (STU48) (6pm)
    Ishida Minami (STU48) (6pm)
    Kadowaki Miyuna (STU48) (6:05pm)
    Otani Marina (STU48) (6:05pm)
    Kadota Momona (STU48) (6:05pm)
    Kai Kokoa (STU48) (6:05pm)
    Iwata Hina (STU48) (6:05pm)
    Shimizu Maria (AKB48 Team 8) (6:07pm)
    Sugahara Saki (STU48) (6:10pm)
    Shintani Nonoka (STU48) (6:10pm)
    Sano Haruka (STU48) (6:10pm)
    Shioi Hinako (STU48) (6:10pm)
    Sakaki Miyu (STU48) (6:10pm)
    Takino Yumiko (STU48) (6:15pm)
    Tanaka Kouko (STU48) (6:15pm)
    Torobu Yuri (STU48) (6:15pm)
    Hyodo Aoi (STU48) (6:15pm)
    Fukuda Akari (STU48) (6:20pm)
    Mori Kaho (STU48) (6:20pm)
    Mineyoshi Aria (STU48) (6:20pm)
    Mishima Haruka (STU48) (6:20pm)
    Fujiwara Azusa (STU48) (6:20pm)
    Morishita Maiha (STU48) (6:25pm)
    Yano Honoka (STU48) (6:25pm)
    Yabushita Fu (STU48) (6:25pm)
    Takahashi Ayane (AKB48 Team 8) (6:43pm)
    Yoshida Karen (AKB48 Team 8) (7:04pm)
    Hattori Yuna (AKB48 Team 8) (7:07pm)
    Terada Misaki (AKB48 Team 8) (7:07pm)
    Gyouten Yurina (AKB48 Team 8) (7:10pm)
    Utada Hatsuka (AKB48 Team 8) (7:19pm)
    Takahashi Sayaka (AKB48 Team 8) (7:19pm)
    Jennis Oprasert (BNK48 Team BIII) (7:40pm)
    Yamauchi Suzuran (SKE48 Team S) (8:15pm)
    Asai Yuka (SKE48 Team E) (8:30pm)
    Yamamoto Ruka (AKB48 Team 8) (8:50pm)
    Hidaritomo Ayaka (AKB48 Team 8) (8:52pm)
    Hashimoto Haruna (AKB48 Team 8) (8:58pm)
    Matsumoto Chikako (SKE48 Team S) (9pm)
    Napaphat Worraphuttanon (BNK48 Team BIII) (9:45pm)

    Day 4 (March 26th) Day 4 Extra Info
    Mizoguchi Aiko (STU48) (STU48 D3 Draftee) (10am)
    Nakamura Mai (STU48) (STU48 D3 Draftee) (10am)
    Yura Akari (STU48) (STU48 D3 Draftee) (10am)
    Oki Yuka (STU48) (STU48 D3 Draftee) (10am)
    Shinano Soraha (STU48) (STU48 D3 Draftee) (10am)
    Nishikawa Rei (AKB48 Team A) (3pm)
    Kubo Satone (AKB48 Team B) (3pm)
    Airi Mizuno (SKE48 Team KII) (3:05pm)
    Asai Nanami (AKB48 Team 4) (3:09pm)
    Noda Hinano (AKB48 Team 8) (3:30pm)
    Ishizuka Akari (NMB48 Team BII) (4pm)
    Nagatomo Ayami (AKB48 Team K) (4pm)
    Iso Kanae (NMB48 Team M) (4pm)
    Yamada Suzu (NMB48 Team M) (4pm)
    Yoshida Akari (NMB48 Team M) (4pm)
    Nakagawa Mion (NMB48 Team BII) (4pm)
    Inagaki Kaori (AKB48 Team 4) (4:02pm)
    Taguchi Manaka (AKB48 Team A) (4:04pm)
    Kawahara Misaki (AKB48 Team 8) (4:05pm)
    Yamada Kyoka (AKB48 Team 8) (4:05pm)
    Jo Eriko (NMB48 Team BII) (4:15pm)
    Oda Erina (AKB48 Team 8) (4:20pm)
    Hidaka Yuzuki (SKE48 Team KII) (4:30pm)
    Oba Mina (SKE48 Team KII) (5pm)
    Ueki Nao (HKT48 Team KIV) (5:05pm)
    Miyazaki Sono (HKT48 Team TII) (5:05pm)
    Sakamamoto Erena (HKT48 Team TII) (5:10pm)
    Tanaka Natusmi (HKT48 Team H) (5:30pm)
    Yamauchi Yuna (HKT48 Team TII) (5:30pm)
    Nonogaki Miki (SKE48 KKS) (5:40pm)
    Motomura Aoi (HKT48 Team KIV) (5:52pm)
    Otani Yuuka (SKE48 KKS) (SKE48 Team S D3 Draftee) (6:10pm)
    Kozuma Honoka (SKE48 KKS) (SKE48 Team S D3 Draftee) (6:10pm)
    Nanako Airi (SKE48 KKS) (SKE48 Team KII D3 Draftee) (6:10pm)
    Nishi Marina (SKE48 KKS) (SKE48 Team E D3 Draftee) (6:10pm)
    Hirata Shina (SKE48 KKS) (SKE48 Team E D3 Draftee) (6:10pm)
    Omori Miyu (AKB48 Team 4) (6:10pm)
    Hasegawa Rena (NGT48 Team NIII) (6:41pm)
    Tano Ayaka (NGT48 Team NIII) (6:43pm)
    Nara Miharu (NGT48 KKS) (6:45pm)
    Kado Yuria (NGT48 KKS) (6:47pm)
    Yabuki Nako (HKT48 Team H) (6:51pm)
    Aramaki Misaki (HKT48 Team TII) (6:53pm)
    Shibuya Nagisa (NMB48 Team M) (7pm)
    Miyawaki Sakura (HKT48 Team KIV) (7:19pm)
    Matsuoka Natsumi (HKT48 Team H) (7:20pm)
    Unjo Hirona (HKT48 Team KIV) (7:51pm)
    Hitomi Kotone (AKB48 Team 8) (8:28pm)
    Shirai Kotono (SKE48 Team KII) (8:35pm)
    Ota Ayaka (SKE48 Team KII) (8:55pm)
    Yamada Nanami (AKB48 Team 8) (9pm)
    Sasaki Yukari (AKB48 Team B) (10:12pm)

    Day 5 (March 27th)
    Kobayashi Ran (AKB48 KKS) (AKB48 Team K D3 Draftee) (12:03pm)
    Katsumata Saori (AKB48 KKS) (AKB48 Team K D3 Draftee) (12:04pm)
    Chiba Erii (AKB48 Team A) (12:06pm)
    Otake Hitomi (AKB48 KKS) (AKB48 Team B D3 Draftee) (12:08pm)
    Honda Sora (AKB48 KKS) (AKB48 Team A D3 Draftee) (12:10pm)
    Yamane Suzuha (AKB48 KKS) (12:11pm)
    Suzuki Kurumi (AKB48 Team A) (12:12pm)
    Oguma Tsugumi (NGT48 Team NIII) (12:15pm)
    Michieda Saki (AKB48 KKS) (12:16pm)
    Yasuda Kana (AKB48 Team K) (12:16pm)
    Yoshihashi Yuzuka (AKB48 KKS) (AKB48 Team 4 D3 Draftee) (12:20pm)
    Ichikawa Manami (AKB48 Team K) (12:30pm)
    Sato Kiara (AKB48 Team 4) (12:31pm)
    Yumoto Ami (AKB48 Team K) (12:32pm)
    Tada Kyoka (AKB48 KKS) (AKB48 Team 4 D3 Draftee) (12:37pm)
    Okuhara Hinako (AKB48 Team 8) (12:39pm)
    Cho Kurena (AKB48 Team 8) (12:50pm)
    Yokoyama Yui (AKB48 Team 8) (12:51pm)
    Tsushima Yunako (NGT48 KKS) (NGT48 Team NIII D3 Draftee) (12:53pm)
    Sato Kairi (NGT48 KKS) (NGT48 Team NIII D3 Draftee) (12:53pm)
    Takahashi Nanami (NGT48 KKS) (NGT48 Team NIII D3 Draftee) (12:53pm)
    Ando Chikana (NGT48 KKS) (NGT48 Team NIII D3 Draftee) (12:53pm)
    Fujisaki Miyu (NGT48 KKS) (NGT48 Team NIII D3 Draftee) (12:53pm)
    Onishi Momoka (AKB48 Team 8) (1:08pm)
    Shinobu Mogi (AKB48 Team K) (1:26pm)
    Fujita Nana (AKB48 Team K) (1:26pm)
    Tanikawa Hijri (AKB48 Team 8) (1:32pm)
    Tsukiashi Amane (HKT48 Team TII) (1:53pm)
    Sakaguchi Nagisa (AKB48 Team 8) (1:53pm)
    Muto Orin (AKB48 Team K) (2pm)
    Takayanagi Akane (SKE48 Team KII) (2:30pm)
    Yasuda Momone (NMB48 Team M) (3pm)
    Okada Nana (AKB48 Team 4) (3:12pm)
    Takaoka Kaoru (AKB48 Team 8) (3:14pm)
    Miyazaki Miho (AKB48 Team A) (3:20pm)
    Oya Shizuka (AKB48 Team B) (3:20pm)
    Tatsuya Makiho (AKB48 Team 4) (3:31pm)
    Ishikawa Saki (SKE48 KKS) (3:40pm)
    Shirayuki Kohaku (SKE48 KKS) (3:40pm)
    Kato Rena (AKB48 Team A) (3:48pm)
    Maeda Ayaka (AKB48 Team A) (4pm)
    Hongo Yuzuha (NMB48 Team N) (4pm)
    Uemura Azusa (NMB48 Team BII) (4pm)
    Takei Sara (NMB48 Team BII) (4pm)
    Tanigawa Airi (NMB48 Team N) (4pm)
    Shoji Nagisa (AKB48 Team A) (4:16pm)
    Harima Nanami (AKB48 KKS) (4:18pm)
    Kurosu Haruka (AKB48 KKS) (4:25pm)
    Yamasaki Amiru (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Nakano Mirai (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Sugiura Kotone (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Osawa Ai (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Sakamoto Nami (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Yamamoto Mikana (NMB48 KKS) (NMB48 Team BII D3 Draftee) (4:30pm)
    Sato Ami (NMB48 KKS) (NMB48 Team M D3 Draftee) (4:30pm)
    Abe Wakana (NMB48 KKS) (NMB48 Team N D3 Draftee) (4:30pm)
    Maeda Reiko (NMB48 KKS) (NMB48 Team N D3 Draftee) (4:30pm)
    Mizobuchi Maria (NMB48 KKS) (NMB48 Team N D3 Draftee) (4:30pm)
    Kawano Nanaho (NMB48 KKS) (NMB48 Team N D3 Draftee) (4:30pm)
    Izumi Ayano (NMB48 KKS) (NMB48 Team N D3 Draftee) (4:30pm)
    Shiotsuki Keito (NMB48 KKS) (NMB48 Team BII D3 Draftee) (4:30pm)
    Umemoto Izumi (AKB48 KKS) (4:36pm)
    Muto Tomu (AKB48 Team K) (4:40pm)
    Azuma Yuki (NMB48 Team N) (4:40pm)
    Iwatate Saho (AKB48 Team B) (4:43pm)
    Takahashi Mau (NGT48 KKS) (4:43pm)
    Anju Sato (NGT48 Team NIII) (4:46pm)
    Yamada Juna (SKE48 Team S) (5pm)
    Matsumoto Hinata (HKT48 Team TII) (5pm)
    Uchiyama Mikoto (SKE48 Team KII) (5pm)
    Takagi Yumana (SKE48 Team KII) (5pm)
    Hokazono Hazuki (HKT48 Team TII) (5:08pm)
    Imamura Maria (HKT48 Team TII) (5:09pm)
    Shimizu Rio (HKT48 Team TII) (5:10pm)
    Minegishi Minami (AKB48 Team K) (5:17pm)
    Suenaga Oka (SKE48 Team E) (5:20pm)
    Murakawa Vivian (HKT48 Team TII) (5:22pm)
    Sakai Moeka (HKT48 Team TII) (5:23pm)
    Oda Ayaka (HKT48 Team TII) (5:25pm)
    Kamata Natsuki (SKE48 Team E) (5:30pm)
    Ma Chia-Ling (AKB48 Team 4) (5:34pm)
    Sato Kaho (SKE48 Team E) (5:35pm)
    Mukaichi Mion (AKB48 Team A) (5:38pm)
    Miyazato Rira (AKB48 Team 8) (5:49pm)
    Kitagawa Ryoha (SKE48 Team S) (6:45pm)
    Hiwatashi Yui (AKB48 Team B) (6:51pm)
    Takakura Moeka (NGT48 Team NIII) (7:25pm)
    Takita Kyoko (AKB48 Team B) (7:27pm)
    Kato Minami (NGT48 Team NIII) (7:37pm)
    Sugahara Riko (NGT48 Team NIII) (8:07pm)
    Watanabe Akari (HKT48 KKS) (HKT48 Team H D3 Draftee) (8pm)
    Baba Sayaka (HKT48 KKS) (HKT48 Team KIV D3 Draftee) (8pm)
    Ito Yueru (HKT48 KKS) (HKT48 Team H D3 Draftee) (8pm)
    Seki Ai (HKT48 KKS) (HKT48 Team TII D3 Draftee) (8pm)
    Matsuda Yumi (HKT48 KKS) (HKT48 Team TII D3 Draftee) (8pm)
    Kitazawa Saki (AKB48 Team B) (8:28pm)
    Nozawa Rena (AKB48 Team K) (8:29pm)
    Morita Ayaka (NMB48 Team BII) (8:32pm)
    Kumrazawa Serina (HKT48 Team KIV) (9pm)
    Kurihara Sae (HKT48 Team TII) (9:03pm)
    Iwahana Shino (HKT48 Team KIV) (9:10pm)
    Shimizu Rika (NMB48 Team BII) (9:15pm)
    Sugiyama Aika (SKE48 Team S) (9:30pm)
    Pin-Han Chiu (TPE48) (9:48pm)
    Honda Yuzuka (TPE48) (9:48pm)
    Tik Kei Sin (TPE48) (9:48pm)
    Shih-Ya Chen (TPE48) (9:48pm)
    Shh-Yuan Chen (TPE48) (9:48pm)
    Komda Hiroka (HKT48 Team H) (9:50pm)
    Ota Yuuri (NMB48 Team BII) (9:55pm)
    Matsumura Kaori (SKE48 Team KII) (10:30pm)
    Kojima Mako (AKB48 Team K) (11:48pm)

    Non Participating Members (Members who were eligible but didn't Enter)
    AKB48

    • Team A: Iriyama Anna
    • Team K: Tano Yuka
    • Team B: Kashiwagi Yuki, Kojima Natsuki
    • Team 4: Murayama Yuiri, Okawa Rio
    • Team 8: Sato Nanami, Hayasaka Tsumugi, Yokomichi Yuri, Hirano Hikaru, Yaguchi Moka, Shimoaoki Karin
    SKE48
    • Team S: Inuzuka Asana, Tsuzuki Rika, Machi Otoha
    • Team KII: Takatsuka Natsuki
    • Team E: Ichino Narumi, Goto Rara
    NMB48
    • Team N: Ichikawa Miori, Kusaka Konomi, Koga Narumi, Hayashi Momoka, Mita Mao, Yamamoto Sayaka
    • Team M: Ando Erina, Ishida Yuumi, Uno Mizuki, Odan Mai, Nakano Reina,
    • Team BII: Akashi Natsuko, Okita Ayaka, Yagura Fuuko
    HKT48
    • Team H: Kodama Haruka, Sashihara Rino, Yamada Marina, Yamamoto Mao
    • Team KIV: Imada Mina, Tomiyoshi Asuka, Murashige Anna, Moriyasu Madoka
    • Team TII: Yamashita Emiri
    NGT48
    • Team NIII: Kitahara Rie
    • NGT48 KKS: Miyajima Aya
    JKT48
    • All Members
    BNK48
    • Team BIII: Tarwaan, Pupe, Noey, Jane, Nam-Neung, Kaew, Can, Mind, Orn, Namsai, Mobile, Pun, Jib, Korn
    • KKS: Maysa, Piam
    TPE48
    • Team Unknown: Kuo Shin-yu, Lin Jie, Chang Yu-lin, Tseng Shih-yu, Lu Yu-ching, Liu Jie-ming, Pan Tzu-yi
    • TPE KKS: All

    Election Appeal Vids
    AKB48 - SKE48 - NMB48 - HKT48 - NGT48 - STU48 - BNK48 - TPE48

    Election Posters

    AKB48 - SKE48 - NMB48 - HKT48 - NGT48 - STU48 - BNK48 - TPE48

    Election Book
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Amazon - Rakuten - 7net

    Preliminary Results

    AKB48's 53rd Sekai Senbatsu Sounsekyo Preliminary Results
    Senbatsu
    1) Ogino Yuka (59,531) (NGT48 Team NIII)
    2) Matsui Jurina (38,943) (SKE48 Team S)
    3) Miyawaki Sakura (32,614) (HKT48 Team KIV)
    4) Okada Nana (27,008) (AKB48 Team 4/STU48)
    5) Suda Akari (22,762) (SKE48 Team E)
    6) Takahashi Juri (20,670) (AKB48 Team B)
    7) Tano Ayaka (17,332) (NGT48 Team NIII)
    8) Yabuki Nako (13,981) (HKT48 Team H)
    9) Kato Minami (13,905) (NGT48 Team NIII)
    10) Ishiki Rena (13,372) (SKE48 Team S)
    11) Hasegawa Rena (12,622) (NGT48 Team NIII)
    12) Arai Yuki (11,533) (SEK48 Team KII)
    13) Fuchigami Mai (11,369) (HKT48 Team KIV)
    14) Mukaichi Mion (11,297) (AKB48 Team A)
    15) Fukuoka Seina (11,059) (AKB48 Team B)
    16) Obata Yuna (10,963) (SKE48 Team KII)

    Undergirls
    17) Tanaka Miku (10,859) (HKT48 Team H)
    18) Muto Tomu (10,671) (AKB48 Team K)
    19) Nakamura Ayuka (10,531) (NGT48 KKS)
    20) Yamada Noe (10,302) (NGT48 Team NIII)
    21) Yokoyama Yui (10,296) (AKB48 Team A)
    22) Homma Hinata (10,038) (NGT48 Team NIII)
    23) Iwatate Saho (9,880) (AKB48 Team B)
    24) Taniguchi Megu (9,679) (AKB48 Team B)
    25) Naiki Kokoro (9,647) (NMB48 Team N)
    26) Tashima Meru (9,481) (HKT48 Team H))
    27) Onishi Momoka (9,481) (AKB48 Team 8/Team 4)
    28) Kato Yuuka (9,179) (NMB48 Team M)
    29) Nishimura Nanako (9,057) (NGT48 KKS)
    30) Takeuchi Saki (8,958) (SKE48 Team KII)
    31) Oba Mina (8,812) (SKE48 Team KII)
    32) Ota Yuuri (8,746) (NMB48 Team BII)

    Next Girls
    33) Kitagawa Ryoha (8,613) (SKE48 Team S)
    34) Goto Moe (8,552) (AKB48 Team A)
    35) Kubo Satone (8,502) (AKB48 Team B)
    36) Sakamoto Erena (8,299) (HKT48 Team TII)
    37) Kuranoo Narumi (8,293) (AKB48 Team 8)
    38) Kawamoto Saya (8,239) (AKB48 Team 4)
    39) Shiroma Miru (8,102) (NMB48 Team M)
    40) Uchiyama Mikoto (7,951) (SKE48 Team KII)
    41) Toyonaga Aki (7,867) (HKT48 Team H)
    42) Yoshida Akari (7,555) (NMB48 Team M)
    43) Fukushi Nao (7,490) (SKE48 Team E)
    44) Ishida Chiho (7,409) (STU48 KKS)
    45) Sugawara Maya (7,092) (SKE48 Team E)
    46) Nakai Rika (6,942) (NGT48 Team NIII)
    47) Mizuno Airi (6,797) (SKE48 Team KII)
    48) Shibuya Nagisa (6,761) (NMB48 Team M)

    Future Girls
    49) Oguri Yui (6,727) (AKB48 Team 8/Team A)
    50) Yamauchi Mizuki (6,690) (AKB48 Team 4)
    51) Sugiyama Aika (6,678) (SKE48 Team S)
    52) Shimino Yuki (6,632) (HKT48 Team KIV)
    53) Takino Yumiko (6,615) (STU48 KKS)
    54) Suenaga Oka (6,577) (SKE48 Team E)
    55) Okada Miku (6,507) (SKE48 Team S)
    56) Honda HItomi (6,466) (AKB48 Team 8)
    57) Oda Ayaka (6,416) (HKT48 Team TII)
    58) Takahata Yuuki (6,408) (SKE48 Team E)
    59) Motomura Aoi (6,406) (HKT48 Team KIV)
    60) Nakano Ikumi (6,386) (AKB48 Team 8)
    61) Okabe Rin (6,192) (AKB48 Team 8)
    62) Nishigata Marina (6,147) (NGT84 Team NIII)
    63) Kurihara Sae (6,016) (HKT48 Team TII)
    64) Akiyoshi Yuka (6,012) (HKT48 Team H)

    Upcoming Girls
    65) Kawakami Chihiro (5,973) (NMB48 Team M)
    66) Sasaki Yukari (5,945) (AKB48 Team B)
    67) Jonishi Rei (5,931) (NMB48 Team BII)
    68) Murase Sae (5,871) (NMB48 Team BII)
    69) Unjo Hirona (5,845) (HKT48 Team KIV)
    70) Kamata Natsuki (5,797) (SKE48 Team E)
    71) Sakaguchi Nagisa (5,774) (AKB48 Team 8)
    72) Tanaka Natsumi (5,716) (HKT48 Team H)
    73) Takayanagi Akane (5,620) (SKE48 Team KII)
    74) Komiyama Haruka (5,507) (AKB48 Team K)
    75) Nishikawa Rei (5,461) (AKB48 Team 4)
    75) Kawakami Rena (5,461) (NMB48 Team M)
    77) Shinozaki Ayana (5,420) (AKB48 Team 4)
    78) Kojima Mako (5,405) (AKB48 Team K)
    79) Mogi Shinobu (5,294) (AKB48 Team K)
    80) Jo Eriko (5,278) (NMB48 Team BII)

    The 10th AKB48 Sekai Senbatsu Sousenkyo Kinen Waku
    81) Hashimoto Haruna (5,272) (AKB48 Team 8/Team K)
    82) Furuhata Nao (5,225) (SKE48 Team KII)
    83) Yamaguchi Maho (5,187) (NGT48 Team NIII)
    84) Takakura Moeka (5,164) (NGT48 Team NIII)
    85) Shirai Kotone (5,117) (SKE48 Team KII)
    86) Ichikawa Manami (5,081) (AKB48 Team K)
    87) Chou Kurena (5,077) (AKB48 Team 8)
    88) Oda Erina (4,979) (AKB48 Team 8/Team K)
    88) Matsuoka Natsumi (4,979) (HKT48 Team H)
    90) Tani Marika (4,934) (SKE48 Team E)
    91) Matsumura Kaori (4,879) (SKE48 Team KII)
    92) Yahagi Yukina (4,856) (SKE48 Team KII)
    93) Kumazaki Haruka (4,837) (SKE48 Team E)
    94) Hiwatashi Yui (4,772) (AKB48 Team B)
    95) Ego Yuna (4,587) (SKE48 Team KII)
    96) Hokazono Hazuki (4,579) (HKT48 Team TII)
    97) Aoi Shiori (4,406) (SKE48 Team KII)
    98) Nagano Serika (4,392) (AKB48 Team 8)
    99) Yamada Nanami (4,380) (AKB48 Team 8)
    100) Ota Nao (4,369) (AKB48 Team 8)

    101-120
    101) Cherprang Areekul (4,315) (BNK48 Team BIII)
    102) Jitoue Nene (4,307) (HKT48 Team KIV)
    103) Sato Akari (4,292) (AKB48 Team 8)
    104) Ma Chia-Ling (4,278) (AKB48 Team 4)
    105) Ida Reona (4,238) (SKE48 Team E)
    106) Yamamoto Ayaka (4,208) (NMB48 Team N)
    107) Oguma Tsugumi (4,194) (NGT48 Team NIII)
    108) Omori Miyu (4,170) (AKB48 Team 4)
    109) Murakawa Vivian (4,141) (HKT48 Team TII)
    110) Hidaka Yuzuki (4,105) (SKE48 Team KII)
    111) Yamane Suzuha (4,099) (AKB48 KKS)
    112) Kato Rena (3,981) (AKB48 Team A)
    113) Tomonaga Mio (3,918) (HKT48 Team KIV)
    114) Aramaki Misaki (3,889) (HKT48 Team TII)
    115) Nojima Kano (3,883) (SKE48 Team S)
    116) Matsumoto Chikako (3,807) (SKE48 Team S)
    117) Kushiro Rina (3,758) (NMB48 Team BII)
    118) Uemura Azusa (3,676) (NMB48 Team BII)
    119) Sato Shiori (3,548) (AKB48 Team 8)
    120) Praewa Suthamphong (3,493) (BNK48 Team BIII)

    Final Results
    Senbatsu
    1) Matsui Jurina (SKE48 Team S) (194,453)
    2) Suda Akari (SKE48 Team E) (154,011)
    3) Miyawaki Sakura (HKT48 Team KIV) (141,106)
    4) Ogino Yuka (NGT48 Team NIII) (81,629)
    5) Okada Nana (AKB48 Team 4) (75,067)
    6) Yokoyama Yui (AKB48 Team A) (67,465)
    7) Muto Tomu (AKB48 Team K) (62,611)
    8) Oba Mina (SKE48 Team KII) (53,998)
    9) Yabuki Nako (HKT48 Team H) (51,620)
    10) Tanaka Miku (HKT48 Team H) (50,175)
    11) Souda Sarina (SKE48 Team KII) (48,671)
    12) Takahashi Juri (AKB48 Team B) (48,100)
    13) Mukaichi Mion (AKB48 Team A) (47,485)
    14) Yoshida Akari (NMB48 Team M) (46,837)
    15) Furuhata Nao (SKE48 Team KII) (45,688)
    16) Homma Hinata (NGT48 Team NIII) (39,241)

    Undergirls
    17) Matsumura Kaori (SKE48 Team KII) (38,399)
    18) Takayanagi Akane (SKE48 Team KII) (37,773)
    19) Kojima Mako (AKB48 Team K) (36,127)
    20) Shiroma Miru (NMB48 Team M) (33,970)
    21) Nara Miharu (NGT48 Kenkyuusei) (33,962)
    22) Iwatate Saho (AKB48 Team B) (33,863)
    23) Ota Yuuri (NMB48 Team BII) (33,012)
    24) Nishigata Marina (NGT48 Team NIII) (32,096)
    25) Oguri Yui (AKB48 Team 8) (31,359)
    26) Tashima Meru (HKT48 Team H) (31,111)
    27) Kitagawa Ryoha (SKE48 Team S) (30,249)
    28) Arai Yuki (SKE48 Team KII) (29,713)
    29) Sugawara Maya (SKE48 Team E) (29,413)
    30) Kato Minami (NGT48 Team NIII) (29,305)
    31) Fukuoka Seina (AKB48 Team B) (29,235)
    32) Minegishi Minami (AKB48 Team K) (29,020)

    Next Girls
    33) Taniguchi Megu (AKB48 Team B) (28,024)
    34) Obata Yuna (SKE48 Team KII) (27,648)
    35) Ego Yuna (SKE48 Team KII) (27,607)
    36) Kato Rena (AKB48 Team A) (26,710)
    37) Nakai Rika (NGT48 Team NIII) (26,701)
    38) Onishi Momoka (AKB48 Team 8) (26,363)
    39) Cherprang Areekul (BNK48 Team BIII) (26,202)
    40) Fuchigami Mai (HKT48 Team KIV) (25,977)
    41) Kawamoto Saya (AKB48 Team 4) (25,458)
    42) Uchiyama Mikoto (SKE48 Team KII) (25,261)
    43) Nishimura Nanako (NGT48 Kenkyuusei) (25,244)
    44) Sasaki Yukari (AKB48 Team B) (25,045)
    45) Suenaga Oka (SKE48 Team E) (24,940)
    46) Kumazaki Haruka (SKE48 Team E) (24,331)
    47) Sakaguchi Nagisa (AKB48 Team 8) (24,298)
    48) Tomonaga Mio (HKT48 Team KIV) (24,272)

    Future Girls
    49) Kuranoo Narumi (AKB48 Team 8) (24,228)
    50) Oda Ayaka (HKT48 Team TII) (23,754)
    51) Takeuchi Saki (SKE48 Team KII) (23,373)
    52) Komiyama Haruka (AKB48 Team K) (22,662)
    53) Tano Ayaka (NGT48 Team NIII) (22,292)
    54) Naiki Kokoro (NMB48 Team N) (22,102)
    55) Matsuoka Natsumi (HKT48 Team H) (22,050)
    56) Isshiki Rena (SKE48 Team S) (21,910)
    57) Shibuya Nagisa (NMB48 Team M) (21,818)
    58) Okabe Rin (AKB48 Team 8) (21,798)
    59) Kamata Natsuki (SKE48 Team E) (21,606)
    60) Oda Erina (AKB48 Team 8) (21,519)
    61) Komada Hiroka (HKT48 Team H) (21,437)
    62) Ota Nao (AKB48 Team 8) (21,416)
    63) Tanaka Natsumi (HKT48 Team H) (21,387)
    64) Nakamura Ayuka (NGT48 Kenkyuusei (21,332)

    Upcoming Girls
    65) Goto Moe (AKB48 Team A) (21,323)
    66) Matsuoka Hana (HKT48 Team TII) (21,196)
    67) Takakura Moeka (NGT48 Team NIII) (21,182)
    68) Takahata Yuki (SKE48 Team E) (21,082)
    69) Oguma Tsugumi (NGT48 Team NIII) (20,913)
    70) Yamaguchi Maho (NGT48 Team NIII) (20,654)
    71) Motomura Aoi (HKT48 Team KIV) (20,321)
    72) Praewa Suthamphong (BNK48 Team BIII) (20,106)
    73) Akiyoshi Yuka (HKT48 Team H) (19,371)
    74) Takino Yumiko (STU48) (19,341)
    75) Kubo Satone (AKB48 Team B) (19,009)
    76) Hidaka Yuzuki (SKE48 Team KII) (18,818)
    77) Hasegawa Rena (NGT48 Team NIII) (18,563)
    78) Okada Miku (SKE48 Kenkyuusei) (18,377)
    79) Jo Eriko (NMB48 Team BII) (18,359)
    80) Aoki Shiori (SKE48 Team KII) (18,265)

    The 10th AKB48 World Senbatsu Sousenkyo Kinen Waku
    81) Ueki Nao (HKT48 Team KIV) (17,656)
    82) Honda Hitomi (AKB48 Team 8) (17,656)
    83) Toyonaga Aki (HKT48 Team H) (17,558)
    84) Unjo Hirona (HKT48 Team KIV) (17,557)
    85) Shimono Yuki (HKT48 Team KIV) (17,351)
    86) Kato Yuuka (NMB48 Team M) (17,277)
    87) Sakamoto Erena (HKT48 Team TII) (17,258)
    88) Omori Miyu (AKB48 Team 4) (17,067)
    89) Tani Marika (SKE48 Team E) (17,027)
    90) Murase Sae (NMB48 Team BII) (16,594)
    91) Yamada Noe (NGT48 Team NIII) (15,699)
    92) Yamauchi Mizuki (AKB48 Team 4) (15,619)
    93) Mizuno Airi (SKE48 Team KII) (15,618)
    94) Shinozaki Ayana (AKB48 Team A) (15,574)
    95) Yamada Nanami (AKB48 Team 8) (15,174)
    96) Kurihara Sae (HKT48 Team TII) (15,149)
    97) Ma Chia-Ling (AKB48 Team 4) (15,107)
    98) Jonishi Rei (NMB48 Team BII) (14,985)
    99) Ishida Chiho (STU48) (14,537)
    100) Oya Shizuka (AKB48 Team B) (14,488)
     
    Last edited by a moderator: Jun 20, 2018
  2. marioworldakb

    marioworldakb Rank 81-100 (Temporary Name) Stage48 Donor

    Joined:
    Jan 4, 2017
    Location:
    Hinachan's Cell House
    Oshimen:
    Kashiwagi Yuki
    Twitter:
    marioworld929
    June 16th!! woooooooot here we go Hiroshimaaaaaa!!
     
  3. plomeplome

    plomeplome Kenkyuusei

    Joined:
    Mar 4, 2014
    Seems like the management is shifting responsibilities to wotas. First with the draft and this lol.
     
  4. atsukoD

    atsukoD Kenkyuusei

    Joined:
    Oct 8, 2013
    With the current trend in the voting matter -> Niigata.
     
    • Like Like x 1
  5. Lalo Martins

    Lalo Martins Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 3, 2016
    Location:
    online
    Twitter:
    lalomartins
    Mikurin already offered her house. “It's small, but at least it has a roof.”

    I guess AkiP is planning to “graduate” and turn the whole thing into some sort of crowdsourced-democracy?

    Fortunately it doesn't look like we're voting on it, just nominating.
     
    • Like Like x 1
  6. marioworldakb

    marioworldakb Rank 81-100 (Temporary Name) Stage48 Donor

    Joined:
    Jan 4, 2017
    Location:
    Hinachan's Cell House
    Oshimen:
    Kashiwagi Yuki
    Twitter:
    marioworld929
    Yes people are providing the candidates for AKS to choose from. May the best proposal wins.
     
  7. Trinu

    Trinu Upcoming Girls

    Joined:
    Jul 30, 2010
    Location:
    Earth-616
    Oshimen:
    Okada Nana
    Anywhere in Nagoya.

    SKE's 10th anniversary + (most probable) Jurina's win? It's only right.
     
    • Like Like x 1
  8. STS

    STS Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 27, 2014
    Oshimen:
    Yamaguchi Maho
    Sapporo Dome! Only Sapporo Dome!

    lol if the management of the prefecturs will promote the promotion of their stadium(?) for future election.
     
  9. Matsui Hikari

    Matsui Hikari Kenkyuusei Stage48 Donor

    Joined:
    Sep 28, 2015
    I thought we were voting and I was going to suggest like Tokyo Dome or those domes OR those teeny tiny venues LOL. Will be truly go big or go home :lol:

    Can’t wait for June 16th ;0000 Three way battle or just Ogiyuka kicking asses?
     
  10. plomeplome

    plomeplome Kenkyuusei

    Joined:
    Mar 4, 2014
    I think Tokyo Dome is a suitable choice. They hyped this year as the real start of the new era for AKB, I think Tokyo Dome would fit the narrative
     
  11. Lalo Martins

    Lalo Martins Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 3, 2016
    Location:
    online
    Twitter:
    lalomartins
    Tiny venues are out though. People (me included) joked that having a roof was the only condition, but actually there are three: 1 space for tens of thousands of people, 2 easy access (transportation) and accommodation, and 3 a roof.

    conditions.jpg

    In fact the first condition takes out most non-serious options (including, sadly, Mikurin's house), since it's not just “a large number of people”, but specifically “tens of thousands” (数万人).
     
  12. MindOfALibra

    MindOfALibra Kenkyuusei

    Joined:
    Dec 24, 2014
    Location:
    London
    Oshimen:
    Kashiwagi Yuki
    Ahh i was hoping there would be an actual sousenkyo for the venue of the sousenkyo. new gimmick [hehe] voting ticket included in the 51st single.
     
  13. lionel90

    lionel90 Kenkyuusei

    Joined:
    Dec 12, 2009
    Location:
    France
    Twitter:
    Lionel_90
    Why not ? :^O^:
    We vote for pretty much everything since the emergence of Showroom.
    Lat year we voted for the chair.
     
  14. DX|Takamina

    DX|Takamina Kenkyuusei

    Joined:
    Aug 13, 2013
    Oshimen:
    Takahashi Minami
    Twitter:
    DXTakamina
    TOKYO DOME let's go~!!!!
    going to send it in as a fan application as well as an application as a 48TALK representative
     
  15. souchan48

    souchan48 Kenkyuusei

    Joined:
    Feb 8, 2013
    Location:
    Oshimen: Amami Yuki
    Oshimen:
    Takahashi Minami
    how the thing is being chosen judged thou? voting? a panel choose to the venue? i'm sure it also depends on the availibility tbh. some of the venue is alr fully booked by baseball.

    if it's voting, the biggest venue on Niigata will probably win.

    Anyone is kind to compile which venue is available for that date?
    https://www.tokyo-dome.co.jp/dome/event/schedule.html
    Tokyo Dome is available!
     
  16. SunnyHighland

    SunnyHighland Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 5, 2014
    Location:
    From Scottish lowland to Kanto lowland
    Oshimen:
    Okabe Rin
    How about doing it on a cruise ship? ah...no ship can accommodate tens of thousands of people :XD:

    Just got there like...2 years ago

    How about Budokan? I'd love to have it in Tokyo Dome, however part of me want the member strife to have a concert in Tokyo Dome.

    Do Kashima Antlers' stadium have roof?

    you know...Ibaragis
     
  17. marioworldakb

    marioworldakb Rank 81-100 (Temporary Name) Stage48 Donor

    Joined:
    Jan 4, 2017
    Location:
    Hinachan's Cell House
    Oshimen:
    Kashiwagi Yuki
    Twitter:
    marioworld929
  18. Spoony Rice

    Spoony Rice Kenkyuusei

    Joined:
    Nov 10, 2015
    Location:
    NMB48 Heaven
    Oshimen:
    Komiyama Haruka
    Twitter:
    Spoony_Rice
    Where was the very first sousenkyo held? Go back to the roots lol. I hope we get Tokyo Dome honestly
     
  19. hjr1891

    hjr1891 Kenkyuusei

    Joined:
    May 11, 2013
    Location:
    Anywhere, Everywhere
    Oshimen:
    Kashiwagi Yuki
    Akasaka Blitz. At just shy of 1,300 total capacity, 600 seated. Not big enough.;)
     
  20. NoxDWN

    NoxDWN Kenkyuusei

    Joined:
    Dec 2, 2017
    Location:
    France
    Twitter:
    NoxDWN
    Ok but this is something I would enjoy watching :'D

    I like the idea too, I might be wrong but isn't it the most well known Japanese concert hall ? Performing there again just sound awesome & so classy.

    Excuse me what ?
     

Share This Page