Event / Concert AKB48 Janken Taikai 2016 (16/10/10)

Discussion in 'AKB48 News & Releases' started by ForrestFuller, Aug 6, 2016.

  1. ForrestFuller

    ForrestFuller Future Girls

    Joined:
    Dec 4, 2013
    Location:
    Columbus, Ohio
    AKB48 Janken Taikai 2016
    October 10, 2016
    Venue: Kobe World Hall

    Prize: Top 7 Will For a New Unit (w/Song of course) while 8th Thru 14th will get the coupling song.

    Janken Queen
    [​IMG]
    Miku Tanabe
    Preliminary Matches (Took Place on August 11th and August 13th)
    AKB48 Team 8 (All Preliminary Matches took place on August 13th)
    A Block
    First Round
    Rena Fukuchi vs. Miu Shitao (Winner: Rena Fukuchi)
    Ayane Takahashi vs. Yuri Yokomichi (Winner: Ayane Takahashi)
    Yurina Gyouten vs. Misaki Terada (Winner: Misaki Terada)

    2nd Round
    Rena Fukuchi vs. Ayane Takahashi (Winner: Rena Fukuchi)
    Misaki Terada vs. Kaoru Takaoka (Winner: Misaki Terada)

    A Block Finals
    Rena Fukuchi vs. Misaki Terada (Winner: Rena Fukuchi)
    (Rena Fukuchi advances to the AKB48 Janken Taikai)

    B Block
    First Round
    Akari Sato vs. Momoka Oonishi (Winner: Momoka Oonishi)
    Natsuki Hitomi vs. Kotone Hitomi (Winner: Kotone Hitomi)
    Serika Nagano vs. Hatsuka Utada (Winner: Hatsuka Utada)

    2nd Round
    Momoka Oonishi vs. Kotone Hitomi (Winner: Kotone Hitomi)
    Hatsuka Utada vs. Maria Shimizu (Winner: Maria Shimizu)

    B Block Finals
    Kotone Hitomi vs. Maria Shimizu (Winner: Maria Shimizu)
    (Maria Shimizu advances to the AKB48 Janken Taikai)

    C Block
    First Round
    Yui Yokoyama (Team 8) vs. Reina Kita (Winner: Yui Yokoyama (Team 8))
    Rin Okabe vs. Sato Shiori (Winner: Rin Okabe)

    2nd Round
    Yui Yokoyama (Team 8) vs. Kasumi Mogi (Winner: Kasumi Mogi)
    Rin Okabe vs. Hitomi Honda (Winner: Rin Okabe)

    C Block Finals
    Kasumi Mogi vs. Rin Okabe (Winner: Kasumi Mogi)
    (Kasumi Mogi advances to the AKB48 Janken Taikai)

    D Block
    First Round
    Yui Oguri vs. Ayaka Hidaritomo (Winner: Yui Oguri)
    Karen Yoshida vs. Erina Oda (Winner: Karen Yoshida)

    2nd Round
    Yui Oguri vs. Karin Shimoaoki (Winner: Karin Shimoaoki)
    Karen Yoshida vs. Riona Hamamatsu (Winner: Riona Hamamatsu)

    D Block Finals
    Karin Shimoaoki vs. Riona Hamamatsu (Winner: Riona Hamamatsu)
    (Riona Hamamatsu advances to the AKB48 Janken Taikai)

    E Block
    First Round
    Sayuna Hama vs. Yuri Tani (Winner: Sayuna Hama)
    Haruna Hashimoto vs. Moeri Kondo (Winner: Moeri Kondo)

    2nd Round
    Sayuna Hama vs. Narumi Kuranoo (Winner: Sayuna Hama)
    Moeri Kondo vs. Mei Abe (Winner: Moeri Kondo)

    E Block Finals
    Sayuna Hama vs. Moeri Kondo (Winner: Sayuna Hama)
    (Sayuma Hama advances to the AKB48 Janken Taikai)

    F Block
    First Round
    Hinano Noda vs. Nanami Sato (Winner: Nanami Sato)
    Nanase Yoshikawa vs. Yuuna Hattori (Winner: Nanase Yoshikawa)

    2nd Round
    Nanami Sato vs. Kurena Cho (Winner: Kurena Cho)
    Nanase Yoshikawa vs. Moka Yaguchi (Winner: Moka Yaguchi)

    F Block Finals
    Kurena Cho vs. Moka Yaguchi (Winner: Kurena Cho)
    (Kurena Cho advances to the AKB48 Janken Taikai)

    G Block
    First Round
    Hijiri Tanikawa vs. Tsumugi Hayasaka (Winner: Tsumugi Hayasaka)
    Rira Miyazato vs. Nao Ota (Winner: Rira Miyazato)

    2nd Round
    Tsumugi Hayasaka vs. Miyu Yoshino (Winner: Tsumugu Hayasaka)
    Rira Miyazato vs. Ruka Yamamoto (Winner: Ruka Yamamoto)

    G Block Finals
    Tsumugi Hayasaka vs. Ruka Yamamoto (Winner: Tsumugi Hayasaka)
    AKB48 KKS
    First Round
    Erii Chiba vs. Satone Kubo (Winner: Satone Kubo)
    Ayu Yamabe vs. Nao Nomura (Winner: Nao Nomura)

    Semifinals
    Satone Kubo vs. Rei Nishikawa (Winner: Satone Kubo)
    Nao Nomura vs. Kira Takahashi (Winner: Nao Nomura)

    Finals
    Satone Kubo vs. Nao Nomura (Winner: Satone Kubo)
    (Satone Kubo Advances to the AKB48 Janken Taikai)
    SKE48

    SKE48 Prelims
    SKE48 KKS (Winners Makes it into the SKE48 Prelims)
    Block A
    First Round
    Junna Murai vs. Aina Wada (Winner: Junna Murai)
    Narumi Kataoka vs. Ayuka Kamimura (Winner: Narumi Kataoka)
    Yuka Asai vs. Oka Suenaga (Winner: Oka Suenaga)

    Semifinals
    Junna Murai vs. Narumi Kataoka (Winner: Narumi Kataoka)
    Oka Suenaga vs. Otoha Machi (Winner: Oka Suenaga)

    Finals
    Narumi Kataoka vs. Oka Suenaga (Winner: Oka Suenaga)

    Oka Suenaga Advances to the SKE48 Prelims

    Block B
    First Round
    Honoka Aikawa vs. Airi Mizuno (Winner: Airi Mzuno)
    Narumi Kawasaki vs. Yuki Takahata (Winner: Yuki Takahata)

    Semifinals
    Airi Mizuno vs. Ayaka Ota (Winner: Ayaka Ota)
    Yuki Takahata vs. Rena Isshiki (Winner: Yuki Takahata)

    Finals
    Ayaka Ota vs. Yuki Takahta (Winner: Yuki Takahata)

    Yuki Takahata Advances to the SKE48 Prelims

    SKE48 Main Draw (Matches happened on August 11th or August 13th (will be noted with the (8/13) date if they took place there)
    Block A
    First Round
    Miki Yakata vs. Yuna Obata (Winner: Miki Yakata)
    Kano Nojima vs. Shiori Aoki (Winner: Shiori Aoki)
    Yuzuki Hidaka vs. Akane Takayanagi (Winner: Yuzuki Hidaka)

    2nd Round
    Miki Yakata vs. Shiori Aoki (Winner: Shiori Aoki)
    Yuzuki Hidaka vs. Mei Sakai (Winner: Mei Sakai)

    Block A Finals
    Shiori Aoki vs. Mei Sakai (Winner: Mei Sakai)
    (Mei Sakai Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block B
    First Round
    Marika Tani vs. Ruka Kitano (Winner: Ruka Kitano)
    Yumana Takagi vs. Nao Fukushi (Winner: Nao Fukushi)

    2nd Round
    Ruka Kitano vs. Rika Tsuzuki (Winner: Ruka Kitano)
    Nao Fukushi vs. Narumi Ichino (Winner: Nao Fukushi) (August 13th)

    Block B Finals (August 13th)
    Ruka Kitano vs. Nao Fukushi (Winner: Nao Fukushi)
    (Nao Fukushi Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block C
    First Round
    Nao Furuhata vs. Suzuran Yamauchi (Winner: Suzuran Yamauchi)
    Juna Yamada vs. Aika Sugiyama (Winner: Juna Yamada)
    Akari Suda vs. Yuki Takahata (Winner: Yuki Takahata) (August 13th)


    2nd Round
    Juna Yamada vs. Masana Oya (Winner: Masana Oya)
    Suzuran Yamauchi vs. Yuki Takahata (Winner: Yuki Takahata) (August 13th)

    Block C Finals (August 13th)
    Masana Oya vs. Yuki Takahata (Winner: Masana Oya)
    (Masana Oya advances to the AKB48 Janken Taikai)


    Block D
    First Round
    Yume Noguchi vs. Goto Rara (Winner: Goto Rara)
    Haruka Kumazaki vs. Mikoto Uchiyama (Winner: Haruka Kumazaki)
    Sumire Sato vs. Saito Makiko (Winner: Saito Makiko) (August 13th)

    2nd Round (August 13th)
    Haruka Kumazaki vs. Mai Takeuchi (Winner: Haruka Kumazaki)
    Saito Makiko vs. Goto Rara (Winner: Goto Rara)

    Block D Finals (August 13th)
    Haruka Kumazaki vs. Goto Rara (Winner: Goto Rara)
    (Goto Rara advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block E
    First Round
    Risako Goto vs. Kotono Shirai (Winner: Risako Goto)
    Mina Oba vs. Maya Sugawara (Winner: Maya Sugawara) (August 13th)
    Natsuki Kamata vs. Chikako Matsumoto (Winner: Natsuki Kamata) (August 13th)

    2nd Round
    Mayu Sugawara vs. Risako Goto (Winner: Mayu Sugawara) (August 13th)
    Natsuki Kamata vs. Rion Azuma (Winner: Rion Azuma) (August 13th)

    Block E Finals
    Mayu Sugawara vs. Rion Azuma (Winner: Mayu Sugawara) (August 13th)
    (Mayu Sugawara advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block F
    First Round
    Kanon Kimoto vs. Anna Ishida (Winner: Anna Ishida)
    Natsuki Takatsuki vs. Oka Suenaga (Winner: Natsuki Takatsuki)
    Kaori Matsumura vs. Yuna Ego (Winner: Kaori Matsumura)

    2nd Round
    Anna Ishida vs. Natsuki Takatsuka (Winner: Natsuki Takatsuka)
    Kaori Matsumura vs. Yuki Arai (Winner: Yuki Arai)

    Block F Finals
    Natsuki Takatsuka vs. Yuki Arai (Winner: Yuki Arai)
    (Yuki Arai Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block G
    First Round
    Asana Inuzuka vs. Reona Ida (Winner: Reona Ida)
    Saki Takeuchi vs. Haruka Futamura (Winner: Saki Takeuchi)

    2nd Round
    Reona Ida vs. Sarina Souda (Winner: Sarina Souda)
    Saki Takeuchi vs. Sana Takatera (Winner: Saki Takeuchi) (August 13th)

    Block G Finals
    Sarina Souda vs. Saki Takeuchi (Winner: Saki Takeuchi) (August 13th)
    (Saki Takeuchi advances to the AKB48 Janken Taikai)
    NMB48
    NMB48 KKS (Winners Makes it into the NMB48 Prelims)
    Block A
    First Round
    Rei Jonishi vs. Cocona Umeyama (Winner: Cocona Umeyama)
    Erina Ando vs. Momone Yasuda (Winner: Erina Ando)
    Mion Nakagawa vs. Ayaka Yamamoto (Winner: Ayaka Yamamoto)
    Rika Shimizu vs. Mirai Mizokawa (Winner: Mirai Mizokawa)

    Semifinals
    Cocona Umeyama vs. Erina Ando (Winner: Cocona Umeyama)
    Ayaka Yamamoto vs. Mirai Mizokawa (Winner: Mirai Mizokawa)

    Finals
    Cocona Umeyama vs. Mirai Mizokawa (Winner: Cocona Umeyama)

    Cocona Umeyama Advances to the NMB48 Prelims

    Block B
    First Round
    Shiori Mizuta vs. Yuki Muranaka (Winner: Shiori Mizuta)
    Suzu Yamada vs. Nanami Nishinaka (Winner: Suzu Yamada)
    Shion Hori vs. Momoka Iwata (Winner: Shion Hori)
    Karin Kojima vs. Yuzuha Hongou (Winner: Karin Kojima)

    Semifinals
    Shiori Mizuta vs. Suzu Yamada (Winner: Shiori Mizuta)
    Shion Hori vs. Karin Kojima (Winner: Karin Kojima)

    Finals
    Shiori Mizuta vs. Karin Kojima (Winner: Karin Kojima)

    Karin Kojima Advances to the NMB48 Prelims

    NMB48 Main Draw
    Block A
    First Round
    Fuuko Yagura vs. Airi Tanigawa (Winner: Airi Tanigawa)
    Mao Mita vs. Reina Nakano (Winner: Reina Nakano)
    Yuki Azuma vs. Sae Murase (Winner: Yuki Azuma)

    2nd Round
    Yuki Azuma vs. Chihiro Kawakami (Winner: Yuki Azuma)
    Reina Nakano vs. Airi Tanigawa (Winner: Airi Tanigawa)

    Block A Finals
    Yuki Azuma vs. Airi Tanigawa (Winner: Yuki Azuma)
    (Yuki Azuma Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block B
    First Round
    Ririka Sutou vs. Mirei Ueda (Winner: Ririka Sutou)
    Rurina Nishizawa vs. Ayaka Okita (Winner: Ayaka Okita)
    Emika Kamieda vs. Mizuki Uno (Winner: Emika Kamieda)

    2nd Round
    Ririka Sutou vs. Ayaka Okita (Winner: Ririka Sutou)
    Emika Kamieda vs. Sara Takei (Winner: Emika Kamieda)

    Block B Finals
    Ririka Sutou vs. Emika Kamieda (Winner: Emika Kamieda)
    (Emika Kamieda Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block C
    First Round
    Rina Yamao vs. Momoka Hayashi (Winner: Momoka Hayashi)
    Karin Kojima vs. Natsuko Akashi (Winner: Natsuko Akashi)
    Akari Yoshida vs. Momoka Kinoshita (Winner: Momoka Kinoshita)

    2nd Round
    Momoka Kinoshita vs. Natsuko Akashi (Winner: Natsuko Akashi)
    Momoka Hayashi vs. Yuki Yamaguchi (Winner: Momoka Hayashi)

    Finals
    Natsuko Akashi vs. Momoka Hayashi (Winner: Natsuko Akashi)
    (Natsuko Akashi Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block D
    First Round
    Sayaka Yamamoto vs. Jo Eriko (Winner: Jo Eriko)
    Hazuki Kurokawa vs. Anna Ijiri (Winner: Anna Ijiri)
    Akari Ishizuka vs. Chiho Matsuoka (Winner: Akari Ishizuka)

    2nd Round
    Jo Eriko vs. Yuumi Ishida (Winner: Jo Eriko)
    Akari Ishizuka vs. Anna Ijiri (Winner: Akari Ishizuka)

    Finals
    Akari Ishizuka vs. Jo Eriko (Winner: Akari Ishizuka)
    (Akari Ishizuka Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block E
    First Round
    Ayaka Morita vs. Azusa Uemura (Winner: Azusa Uemura)
    Kanae Iso vs. Miori Ichikawa (Winner: Kanae Iso)
    Haruna Kinoshita vs. Rina Kushiro (Winner: Rina Kushiro)

    2nd Round
    Azusa Uemura vs. Kanae Iso (Winner: Azusa Uemura)
    Rina Kushiro vs. Yuuka Kato (Winner: Rina Kushiro)

    Block E Finals
    Azusa Uemura vs. Rina Kushiro (Winner: Azusa Uemura)

    Block F
    First Round
    Konomi Kusaka vs. Megumi Matsumura (Winner: Konomi Kusaka)
    Shu Yabushita vs. Rena Kawakami (Winner: Rena Kawakami)

    2nd Round
    Konomi Kusaka vs. Kei Jonishi (Winner: Kei Jonishi)
    Rena Kawakami vs. Cocona Umeyama (Winner: Cocona Umeyama)

    Block F Finals
    Kei Jonishi vs. Cocona Umeyama (Winner: Cocona Umeyama)

    Block G
    First Round
    Kokoro Naiki vs. Narumi Koga (Winner: Narumi Koga)
    Reina Fujie vs. Yuuri Ota (Winner: Reina Fujie)

    2nd Round
    Narumi Koga vs. Rika Kishino (Winner: Narumi Koga)
    Reina Fujie vs. Mai Odan (Winner: Reina Fujie)

    Finals
    Reina Fujie vs. Narumi Koga (Winner: Narumi Koga)
    (Reina Fujie advances to AKB48 Janken Taikai)

    HKT48
    HKT48 KKS (Winners Makes It into the HKT48 Prelims)
    First Round
    Amane Tsukiashi vs. Ayaka Oda (Winner: Ayaka Oda)
    Nene Jitoue vs. Moeka Sakai (Winner: Moeka Sakai)

    Quaterfinals
    Ayaka Oda vs. Hinata Matsumoto (Winner: Hinata Matsumoto)
    Hirona Unjo vs. Tomoka Takeda (Winner: Tomoka Takeda)
    Moeka Sakai vs. Aki Toyonaga (Winner: Moeka Sakai)
    Sono Miyazaki vs. Rio Shimizu (Winner: Rio Shimizu)

    Semifinals
    Hinata Matsumoto vs. Takeda Tomoka (Winner: Hinata Matsumoto)
    Moeka Sakai vs. Rio Shimizu (Winner: Rio Shimizu)

    Finals
    Hinata Matsumoto vs. Rio Shimizu (Winner: Rio Shimizu)

    Rio Shimizu Advances to the HKT48 Prelims

    Main Draw
    Block A
    First Round
    Riko Sakaguchi vs. Maria Imamura (Winner: Riko Sakaguchi)
    Nao Ueki vs. Yuka Akiyoshi (Winner: Nako Ueki)
    Misaki Aramaki vs. Miku Tanaka (Winner: Miku Tanaka)

    2nd Round
    Riko Sakaguchi vs. Nao Ueki (Winner: Nao Ueki)
    Miku Tanaka vs. Anna Murashige (Winner: Miku Tanaka)

    Block A Finals
    Nao Ueki vs. Miku Tanaka (Winner: Nao Ueki)
    (Nao Ueki Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block B
    First Round
    Yuki Shimono vs. Yuriya Inoue (Winner: Yuki Shimono)
    Hana Matsuoka vs. Shino Iwahana (Winner: Shino Iwahana)
    Mai Fuchigami vs. Aika Ota (Winner: Aika Ota)

    2nd Round
    Aika Ota vs. Meru Tashima (Winner: Meru Tashima)
    Yuki Shimono vs. Shino Iwahana (Winner: Yuki Shimono)

    Block B Finals
    Yuki Shimono vs. Meru Tashima (Winner: Yuki Shimono)
    (Yuki Shimono Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block C
    First Round
    Serina Kumazawa vs. Rio Shimizu (Winner: Serina Kumazawa)
    Asuka Tomiyoshi vs. Madoka Moriyasu (Winner: Madoka Moriyasu)
    Yuka Tanaka vs. Mao Yamamoto (Winner: Yuka Tanaka)

    2nd Round
    Yuka Tanaka vs. Mina Imada (Winner: Yuka Tanaka)
    Serina Kumazawa vs. Madoka Moriyasu (Winner: Madoka Moriyasu)

    Block C Finals
    Madoka Moriyasu vs. Yuka Tanaka (Winner: Yuka Tanaka)
    (Yuka Tanaka Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block D
    First Round
    Haruka Wakatabe vs. Natsumi Matsuoka (Winner: Haruka Wakatabe)
    Haruka Ueno vs. Naoko Okamoto (Winner: Haruka Ueno)
    Maiko Fukagawa vs. Rino Sashihara (Winner: Rino Sashihara)

    2nd Round
    Haruka Waktabe vs. Haruka Ueno (Winner: Haruka Ueno)
    Rino Sashihara vs. Riko Tsutsui (Winner: Riko Tsutsui)

    Block D Finals
    Haruka Ueno vs. Riko Tsutsui (Winner: Haruka Ueno)
    (Haruka Ueno advances to AKB48 Janken Taikai)

    Block E
    First Round
    Aoi Motomura vs. Erena Sakamoto (Winner: Aoi Motomura)
    Yui Kojina vs. Haduki Hokazono (Winner: Yui Kojina)

    2nd Round
    Aoi Motomura vs. Marina Yamada (Winner: Marina Yamada)
    Yui Kojina vs. Hiroka Komada (Winner: Yui Kojina)

    Block E Finals
    Marina Yamada vs. Yui Kojina (Winner: Marina Yamada)
    (Marina Yamada advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block F
    First Round
    Sae Kurihara vs. Emiri Yamashita (Winner: Emiri Yamashita)
    Vivian Murakawa vs. Natsumi Tanaka (Winner: Vivian Murakawa)

    Semifinals
    Emiri Yamashita vs. Mashiro Ui (Winner: Emiri Yamashita)
    Vivian Murakawa vs. Yuna Yamauchi (Winne: Yuna Yamauchi)

    Block F Finals
    Yuna Yamauchi vs. Emiri Yamashita (Winner: Yuna Yamauchi)
    Yuna Yamauchi Advances to the AKB48 Janken Taikai

    NGT48
    NGT48 KKS Prelims (Winner Makes It into the NGT48 Prelims)
    First Round
    Ayaka Mizusawa vs. Aina Kusakabe (Winner: Ayaka Mizusawa)
    Nanako Nishimura vs. Yuria Kado (Winner: Yuria Kado)

    Quaterfinals
    Ayaka Mizusawa vs. Reina Seiji (Winner: Reina Seiji)
    Mau Takahashi vs. Aya Miyajima (Winner: Aya Miyajima)
    Yuria Kado vs. Ayuka Nakamura (Winner: Yuria Kado)
    Miharu Nara vs. Yuria Otaki (Winner: Miharu Nara)

    Semifinals
    Reina Seiji vs. Aya Miyajima (Winner: Reina Seiji)
    Yuria Kado vs. Miharu Nara (Winner: Miharu Nara)

    Finals
    Reina Seiji vs. Miharu Nara (Winner: Miharu Nara)

    Miharu Nara Advances to the NGT48 Prelims

    NGT48 Main Draw
    First Round
    Block A
    Anju Sato vs. Rie Kitahara (Winner: Rie Kitahara)
    Rena Hasegawa vs. Hinata Honma (Winner: Rena Hasegawa)
    Marina Nishigata vs. Moeka Takakura (Winner: Marina Nishigata)
    Riko Sugahara vs. Ayaka Tano (Winner: Riko Sugahara)

    Semifinals
    Rie Kitahara vs. Rena Hasegawa (Winner: Rie Kitahara)
    Marina Nishigata vs. Riko Sugahara (Winner: Riko Sugahara)

    Block A Finals
    Rie Kitahara vs. Riko Sugahara (Winner: Riko Sugahara)
    (Riko Sugahara Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    Block B
    First Round
    Tsugumi Oguma vs. Noe Yamada (Winner: Noe Yamada)
    Miharu Nara vs. Minami Kato (Winner: Miharu Nara)
    Rika Nakai vs. Fuka Murakumo (Winner: Rika Nakai)
    Maho Yamaguchi vs. Yuka Ogino (Winner: Maho Yamaguchi)

    Semifinals
    Rika Nakai vs. Maho Yamaguchi (Winner: Rika Nakai)
    Noe Yamada vs. Miharu Nara (Winner: Noe Yamada)

    Block B Finals
    Noe Yamada vs. Rika Nakai (Winner: Noe Yamada)
    (Noe Yamada Advances to the AKB48 Janken Taikai)

    2016 Janken Pairings
    A Block
    Haruka Kodama vs. Mei Sakai
    Yuki Kashiwagi vs. Rina Izuta
    Azusa Uemura vs. Miku Tanabe
    Chisato Nakata vs. Tomu Muto
    Goto Rara vs. Yui Hiwatashi
    Chiyori Nakanishi vs. Masana Oya
    Juri Takahashi vs. Nagisa Sakaguchi
    Miki Nishino (Bye)

    B Block
    Saki Kitazawa vs. Akari Ishizuka
    Kurena Cho vs. Rena Nozawa
    Haruka Ueno vs. Haruka Shimazaki
    Nada Owada (Bye)
    Saya Kawamoto vs. Yuiri Murayama
    Haruka Shimada vs. Yukari Sasaki
    Mayu Watanabe vs. Nao Fukushi
    Mion Mukaichi (Bye)

    C Block
    Rena Kato vs. Mako Kojima
    Nana Okada vs. Marina Yamada
    Ayano Umeta vs. Mariko Nakamura
    Noe Yamada (Bye)
    Nagisa Shibuya vs. Yuki Azuma
    Riona Hamamatsu vs. Shizuka Oya
    Ikumi Nakano vs. Maria Shimizu
    Ayana Shinozaki (Bye)

    D Block
    Ma Chia-Ling vs. Cocona Umeyama
    Megu Taniguchi vs. Haruka Komiyama
    Mio Tomonaga vs. Moe Aigasa
    Hinana Shimoguchi (Bye)
    Natuski Kojima vs. Yuki Arai
    Miho Miyazaki vs. Kayoko Takita
    Maria Abe vs. Minami Minegishi
    Mayu Ogasawara (Bye)

    E Block
    Sayuna Hama vs. Rena Fukuchi
    Satone Kubo vs. Kasumi Mogi
    Ayaka Okada vs. Nao Ueki
    Yuka Tanaka (Bye)
    Nako Yabuki vs. Natsuko Akashi
    Yui Yokoyama vs. Yuki Shimono
    Ami Yumoto vs. Sinka Juliani (JKT48)
    Rio Okawa (Bye)

    F Block
    Yuka Tano vs. Makiho Tatsuya
    Reina Fujie vs. Sato Kiara
    Miyu Omori vs. Yuria Kizaki
    Seina Fukuoka (Bye)
    Ryoha Kitagawa vs. Mogi Shinobu
    Yuna Yamauchi vs. Manami Ichikawa
    Ryoka Oshima vs. Miyabi lino
    Miyu Takeuchi (Bye)

    G Block
    Riko Sugahara vs. Miru Shiroma
    Saho Iwatate vs. Nanami Yamada
    Maya Sugawara vs. Mariya Suzuki
    Aeri Yokoshima (Bye)
    Sakura Miyawaki vs. Moe Goto
    Nana Fujita vs. Tsumugi Hayasaka
    Anna Iriyama vs. Emika Kamieda
    Saki Takeuchi (Bye)

    Results
    First Round
    Haruka Kodama vs. Mei Sakai (Winner: Mei Sakai)
    Yuki Kashiwagi vs. Rina Izuta (Winner: Rina Izuta)
    Azusa Uemura vs. Miku Tanabe (Winner: Miku Tanabe)
    Chisato Nakata vs. Tomu Muto (Winner: Chisato Nakata)
    Goto Rara vs. Yui Hiwatashi (Winner: Goto Rara)
    Chiyori Nakanishi vs. Masana Oya (Winner: Chiyori Nakanishi)
    Juri Takahashi vs. Nagia Sakaguchi (Winner: Juri Takahashi
    Miki Nishino (Bye)

    Quaterfinals
    Mei Sakai vs. Rina Izuta (Winner: Mei Sakai)
    Miku Tanabe vs. Chisato Nakata (Winner: Miku Tanabe)
    Goto Rara vs. Chiyori Nakanishi (Winner: Goto Rara)
    Juri Takahashi vs. Miki Nishino (Winner: Juri Takahashi)

    Semifinals
    Mei Sakai vs. Miku Tanabe (Winner: Miku Tanabe)
    Goto Rara vs. Juri Takahashi (Winner: Juri Takahashi)

    A Block Finals
    Miku Tanabe vs. Juri Takahashi (Winner: Miku Tanabe)

    Saki Kitazawa vs. Akari Ishizuka (Winner: Saki Kitazawa)
    Kurena Cho vs. Rena Nozawa (Winner: Rena Nozawa)
    Haruka Ueno vs. Haruka Shimazaki (Winner: Haruka Ueno)
    Nada Owada (Bye)
    Saya Kawamoto vs. Yuiri Murayama (Winner: Saya Kawamoto)
    Haruka Shimada vs. Yukari Sasaki (Winner: Yukari Sasaki)
    Mayu Watanabe vs. Nao Fukushi (Winner: Nao Fukushi)
    Mion Mukaichi (Bye)

    Quaterfinals
    Kitazawa Saki vs. Rena Nozawa (Winner: Rena Nozawa)
    Haruka Ueno vs. Nana Owada (Winner: Haruka Ueno)
    Saya Kawamoto vs. Yukari Sasaki (Winner: Saya Kawamoto)
    Nao Fukushi vs. Mion Mukaichi (Winner: Mion Mukaichi)

    Semifinals
    Rena Nozawa vs. Haruka Ueno (Winner: Rena Nozawa)
    Saya Kawamoto vs. Mion Mukaichi (Winner: Saya Kawamoto)

    B Block Finals
    Rena Nozawa vs. Saya Kawamoto (Winner: Rena Nozawa)

    First Round
    Rena Kato vs. Mako Kojima (Winner: Mako Kojima)
    Nana Okada vs. Marina Yamada (Winner: Marina Yamada)
    Ayano Umeta vs. Mariko Nakamura (Winner: Mariko Nakamura0
    Noe Yamada (Bye)
    Nagisa Shibuya vs. Yuki Azuma (Winner: Nagisa Shibuya)
    Riona Hamamatsu vs. Shizuka Oya (Winner: Riona Hamamatsu)
    Ikumi Nakano vs. Maria Shimizu (Winner: Ikumi Nakano)
    Ayana Shinozaki (Bye)

    Quaterfinals
    Mako Kojima vs. Marina Yamada (Winner: Mako Kojima)
    Mariko Nakamura vs. Noe Yamada (Winner: Mariko Nakamura)
    Nagisa Shibuya vs. Riona Hamamatsu (Winner: Nagisa Shibuya)
    Ikumi Nakano vs. Ayana Shinozaki (Winner: Ayana Shinozaki)

    Semifinals
    Mako Kojima vs. Mariko Nakamura (Winner: Mako Kojima)
    Nagia Shibuya vs. Ayana Shinozaki (Winner: Nagisa Shibuya)

    C Block Finals
    Mako Kojima vs. Nagisa Shibuya (Winner: Nagisa Shibuya)

    First Round
    Ma Chia-Ling vs. Cocona Umeyama (Winner: Cocona Umeyama)
    Megu Taniguchi vs. Haruka Komiyama (Winner: Haruka Komiyama)
    Mio Tomonaga vs. Moe Aigasa (Winner: Mio Tomonaga)
    Hinana Shimoguchi (Bye)
    Natuski Kojima vs. Yuki Arai (Winner: Yuki Arai)
    Miho Miyazaki vs. Kayoko Takita (Winner: Miho Miyazaki)
    Maria Abe vs. Minami Minegishi (Winner: Minami Minegishi)
    Mayu Ogasawara (Bye)

    Quaterfinals
    Cocona Umeyama vs. Haruka Komiyama (Winner: Haruka Komiyama)
    Mio Tomonaga vs. Hinana Shimoguchi (Winner: Mio Tomonaga)
    Yuki Arai vs. Miho Miyazaki (Winner: Yuki Arai)
    Minami Minegishi vs. Mayu Ogasawara (Winner: Mayu Ogasawara)

    Semifinals
    Haruka Komiyama vs. Mio Tomonaga (Winner: Haruka Komiyama)
    Yuki Arai vs. Mayu Ogasawara (Winner: Mayu Ogasawara)

    D Block Finals
    Haruka Komiyama vs. Mayu Ogasawra (Winner: Haruka Komiyama)

    First Round
    Sayuna Hama vs. Rena Fukuchi (Winner: Sayuna Hama)
    Satone Kubo vs. Kasumi Mogi (Winner: Kasumi Mogi)
    Ayaka Okada vs. Nao Ueki (Winner: Nao Ueki)
    Yuka Tanaka (Bye)
    Nako Yabuki vs. Natsuko Akashi (Winner: Nako Yabuki)
    Yui Yokoyama vs. Yuki Shimono (Winner: Yui Yokoyama)
    Ami Yumoto vs. Sinka Juliani (JKT48) (Winner: Ami Yumoto)
    Rio Okawa (Bye)

    Quaterfinals
    Sayuna Hama vs. Kasumi Mogi (Winner: Sayuna Hama)
    Nao Ueki vs. Yuka Tanaka (Winner: Yuka Tanaka)
    Nako Yabuki vs. Yui Yokoyama (Winner: Yui Yokoyama)
    Ami Yumoto vs. Rio Okawa (Winner: Ami Yumoto)

    Semifinals
    Sayuna Hama vs. Yuka Tanaka (Winner: Yuka Tanaka)
    Yui Yokoyama vs. Ami Yumoto (Winner: Ami Yumoto)

    E Block Finals
    Yuka Tanaka vs. Ami Yumoto (Winner: Ami Yumoto)

    First Round
    Yuka Tano vs. Makiho Tatsuya (Winner: Makiho Tatsuya)
    Reina Fujie vs. Sato Kiara (Winner: Reina Fujie)
    Miyu Omori vs. Yuria Kizaki (Winner: Miyu Omori)
    Seina Fukuoka (Bye)
    Ryoha Kitagawa vs. Mogi Shinobu (Winner: Ryoha Kitagawa)
    Yuna Yamauchi vs. Manami Ichikawa (Winner: Manami Ichikawa)
    Ryoka Oshima vs. Miyabi lino (Winner: Ryoka Oshima)
    Miyu Takeuchi (Bye)

    Quaterfinals
    Makiho Tatsuya vs. Reina Fujie (Winner: Makiho Tatsuya)
    Miyu Omori vs. Seina Fukuoka (Winner: Seina Fukuoka)
    Ryoha Kitagawa vs. Manami Ichikawa (Winner: Manami Ichikawa)
    Ryoka Oshima vs. Miyu Takeuchi (Winner: Ryoka Oshima)

    Semifinals
    Makiho Tatsuya vs. Seina Fukuoka (Winner: Seina Fukuoka)
    Manami Ichikawa vs. Ryoka Oshima (Winner: Manami Ichikawa)

    F Block Finals
    Seina Fukuoka vs. Manami Ichikawa (Winner: Seina Fukuoka)

    First Round
    Riko Sugahara vs. Miru Shiroma (Winner: Miru Shiroma)
    Saho Iwatate vs. Nanami Yamada (Winner: Saho Iwatate)
    Maya Sugawara vs. Mariya Suzuki (Winner: Mariya Suzuki)
    Aeri Yokoshima (Bye)
    Sakura Miyawaki vs. Moe Goto (Winner: Sakura Miyawaki)
    Nana Fujita vs. Tsumugi Hayasaka (Winner: Tsumugi Hayasaka)
    Anna Iriyama vs. Emika Kamieda (Winner: Emika Kamieda)
    Saki Takeuchi (Bye)

    Quaterfinals
    Miru Shiroma vs. Saho Iwatate (Winner: Miru Shiroma)
    Mariya Suzuki vs. Aeri Yokoshima (Winner: Mariya Suzuki)
    Sakura Miyawaki vs. Tsumugi Hayasaka (Winner: Sakura Miyawaki)
    Emika Kamieda vs. Saki Takeuchi (Winner: Saki Takeuchi)

    Semifinals
    Miru Shiroma vs. Mariya Suzuki (Winner: Mariya Suzuki)
    Sakura Miyawaki vs. Saki Takeuchi (Winner: Saki Takeuchi)

    G Block Finals
    Mariya Suzuki vs. Saki Takeuchi (Winner: Saki Takeuchi)

    Quaterfinals
    Haruka Komiyama vs. Rena Nozawa (Winner: Haruka Komiyama)
    Saki Takeuchi vs. Ami Yumoto (Winner: Ami Yumoto)
    Seina Fukuoka vs. Nagisa Shibuya (Winner: Nagisa Shibuya)
    Miku Tanabe (Bye)

    Semifinals
    Haruka Komiyama vs. Ami Yumoto (Winner: Ami Yumoto)
    Nagisa Shibuya vs. Miku Tanabe (Winner: Miku Tanabe)

    AKB48 Janken Taikai 2016 Championship Match
    Ami Yumoto vs. Miku Tanabe (Winner: Miku Tanabe)
     
    Last edited: Oct 13, 2016
  2. YJSN_ParuYuko

    YJSN_ParuYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 29, 2013
    Oshimen:
    Yamauchi Mizuki
    Twitter:
    agung_Jujurina
    14? Where the hell the 2 other members? They start to make a crazy innovation like SNH lol.
     
  3. hermionepj1

    hermionepj1 Kenkyuusei

    Joined:
    Jan 20, 2016
    Oshimen:
    Yamashita Emiri
    new unit?? i'll take it!
    i hope for a crazy lineup :)
     
  4. Trinu

    Trinu Upcoming Girls

    Joined:
    Jul 30, 2010
    Location:
    Earth-616
    Janken Kami7? lol

    I like the idea though.
    If they hold handshake events with the single the sales could be decent ala Love Crescendo.
     
  5. AnToNa

    AnToNa Kenkyuusei

    Joined:
    Mar 26, 2016
    Oshimen:
    iriyamaanna
    I guess, they learned their lesson from Fujita Nana's Janken single :^^;:
    In top 7 members, there should be, at least, one famous member (Jurina, Yuihan, Milky or Janken Empress Kojiharu lol from previous events) to boost the sale.
     
  6. Millyna

    Millyna Kenkyuusei

    Joined:
    Jul 5, 2015
    Oshimen:
    okadanana
    Even if it's now an unit. They still could pull Nana's janken single style and don't promote it at all (aside of performances on AKB events on which the fans know about her either way)...

    Hoping for many AKB new gens to get into the Top 7~

    ^Milky likely won't participle.
     
  7. Trinu

    Trinu Upcoming Girls

    Joined:
    Jul 30, 2010
    Location:
    Earth-616
    Milky will be gone next week, she has nothing to do with this.

    Kojiharu is probably stepping out as well. I really hope she doesn't go all "this is my last _______" ala Takamina last year.
     
  8. YJSN_ParuYuko

    YJSN_ParuYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 29, 2013
    Oshimen:
    Yamauchi Mizuki
    Twitter:
    agung_Jujurina
    Milky won't participate since her graduation will be at August 9th, and I don't think Kojiharu will participate too.

    I'm curious about sister groups' representatives and JKT's winner lol.
     
  9. OshimaYuko

    OshimaYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 23, 2015
    Location:
    ウェールズ
    Oshimen:
    kojimamako
    I think that person meant that the winner(s) required at least one famous member to do alright, not that Milky was participating this time.
     
  10. Reveen

    Reveen Upcoming Girls

    Joined:
    Feb 16, 2013
    Location:
    Sunnyvale Trailer Park
    Since this competition is not for an AKB single then there should be open entry for all full members of the five Japanese 48-groups with prelims for the kks members of the groups and the just-announced prelim for a JKT member.
     
  11. RedBug

    RedBug Kenkyuusei

    Joined:
    Sep 20, 2014
    Location:
    Home
    Oshimen:
    kashiwagiyuki
    The unit they meant is usual unit under AKB or a unit like Not yet, French Kiss, etc. ?
    Seven people sounds like a Chu unit to me rather than Watarirouka.
     
  12. AnToNa

    AnToNa Kenkyuusei

    Joined:
    Mar 26, 2016
    Oshimen:
    iriyamaanna
    I only used Milky as an example of famous member being in top 7 (or in her case, the winner lol).
     
  13. lionel90

    lionel90 Upcoming Girls

    Joined:
    Dec 12, 2009
    Twitter:
    Lionel_90
    Obviously it's going o be an AKS unit.
    remember that Warota, No3b etc ... were all agencies unit. It's not possible to form such unit with random girls.
    also, they sure like to do complicated stuff. The path of top 8 gets unit and 9-16 get B side was too easy ?
     
  14. YJSN_ParuYuko

    YJSN_ParuYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 29, 2013
    Oshimen:
    Yamauchi Mizuki
    Twitter:
    agung_Jujurina
    Err I knew it since sister groups' members can participate via preliminary in janken, 2011.

    A unit. Even it more sounds like Love Crescendo to me rather than Chu/Watarirouka things.

    Hmm maybe they want to try new things and innovation this time. Maybe there are 7 blocks, then round of 14, then quarter finals with 6 people and 1 person directly goes to semi finals. If they use normal formation then I don't get it where the others 2 people.
     
  15. Reveen

    Reveen Upcoming Girls

    Joined:
    Feb 16, 2013
    Location:
    Sunnyvale Trailer Park
    You're not understanding my point properly. There should be no preliminaries for sister group full members, they should have the same right to entry as AKB members.
     
  16. YJSN_ParuYuko

    YJSN_ParuYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 29, 2013
    Oshimen:
    Yamauchi Mizuki
    Twitter:
    agung_Jujurina
    Oh sorry, I got it.
    I think it's impossible to hold janken with 3xx members, so, there's preliminaries for every group include AKB is the fair things, right?
     
  17. lionel90

    lionel90 Upcoming Girls

    Joined:
    Dec 12, 2009
    Twitter:
    Lionel_90
    Probably.
    I wouldn't mind a qualification round for everyone TBH and bring the same amount of girls from each groups for the big final.
     
    Last edited: Aug 7, 2016
  18. sscrla

    sscrla Stage48 Moderator Staff Member Stage48 Moderator

    Joined:
    Dec 27, 2015
    Oshimen:
    Takayanagi Akane
    I want to see a coupling song with all the losers in a group, like OKL48 with Eien Yori Tsuzuku You ni. Of course they would need outlandish costumes, but not lemons again.
     
  19. RedBug

    RedBug Kenkyuusei

    Joined:
    Sep 20, 2014
    Location:
    Home
    Oshimen:
    kashiwagiyuki
    Yeah, Love Crescendo sounds much better. Lol.
     
  20. YJSN_ParuYuko

    YJSN_ParuYuko Kenkyuusei

    Joined:
    Jun 29, 2013
    Oshimen:
    Yamauchi Mizuki
    Twitter:
    agung_Jujurina
    Omg agree agree agree so much ❤️

    Don't forget Watashitachi no Reason and Mosh n Dive too.
     

Share This Page