SNH48 6th Senbatsu Election

From Wiki48
Revision as of 00:31, 23 August 2019 by Ant (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

The SNH48 6th Senbatsu Election "Xīn de Lǚchéng" (SNH48 Group 第六届偶像年度人气总决选 "新的旅程") is the sixth Senbatsu Election held by SNH48. It will be held on July 27, 2019. Ballots were included in SNH48's 24th EP, Dream in a Summer. Fans made their voices heard by voting for their favorite SNH48/BEJ48/GNZ48/CKG48/IDOLS Ft member at the sixth annual SNH48 Group members election.

The top 16 members are featured in the Top Girls of the group's 25th single. Meanwhile, the 17th to 32nd place members join Undergirls for the B-side track and the 33rd to 48th place members join the Next Girls unit for the 2nd B-side track.

Eligible Members

For a member to participate in the Senbatsu Sousenkyo, she must first be an active member of SNH48, BEJ48, GNZ48, SHY48 or CKG48.

Selected Members

Final Results

Top 48 Members

  1. Li YiTong (SNH48 - Team HII, 1,483,041.5) (Top Girls Center) (-)
  2. Mo Han (SNH48 - Team SII, 1,222,641) (↑4)
  3. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 1,157,528) (↑12)
  4. Zhang YuGe (SNH48 - Team SII, 965,200) (↑12)
  5. Wu ZheHan (SNH48 - Team SII, 898,753) (↑7)
  6. Kong XiaoYin (SNH48 - Team SII, 856,471) (↑7)
  7. Xu JiaQi (SNH48 - Team SII, 839,586) (-)
  8. Song XinRan (SNH48 - Team X, 748,862) (↑9)
  9. Dai Meng (SNH48 - Team SII, 710,591.5) (↓1)
  10. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 660,218) (↑23)
  11. Tang LiJia (GNZ48 - Team NIII, 637,152) (↑25)
  12. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 579,893) (↑9)
  13. Sun Rui (SNH48 - Team SII, 571,978) (↑4)
  14. Su ShanShan (BEJ48 - Team E, 536,758) (-)
  15. Fei QinYuan (SNH48 - Team HII, 526,808) (↑17)
  16. Shen MengYao (SNH48 - Team HII, 521,075) (↑33)
  17. Qian BeiTing (SNH48 - Team SII, 507,247) (Undergirls Center) (↓8)
  18. Zuo JingYuan (GNZ48 - Team NIII, 477,344.5) (↑24)
  19. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 444,400.5) (↓1)
  20. Zhang Xin (SNH48 - Team HII, 435,220.5) (NEW)
  21. Yuan YiQi (SNH48 - Team HII, 425,376.5) (REENTER)
  22. Xu YangYuZhuo (SNH48 - Team HII, 410,547.5) (↑30)
  23. Xie LeiLei (GNZ48 - Team G, 394,606.5) (↓12)
  24. Feng XiaoFei (SNH48 - Team X, 389,886) (REENTER)
  25. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 387,488) (↑8)
  26. Liu ShuXian (BEJ48 - Team B, 360,189.5) (↑33)
  27. Zhou ShiYu (SNH48 - Team NII, 354,540.5) (NEW)
  28. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 338,298.5) (↑11)
  29. Wang XiaoJia (SNH48 - Team X, 326,029.5) (REENTER)
  30. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 303,280) (-)
  31. Jiang Shan (SNH48 - Team HII, 299,090.5) (↓5)
  32. Zhang YuXin (SNH48 - Team NII, 294,574.5) (↓5)
  33. Yang BingYi (SNH48 - Team X, 291,188.5) (Next Girls Center) (↓9)
  34. Fang Qi (GNZ48 - Team Z, 289,940) (NEW)
  35. Liu ShengNan (BEJ48 - Team E, 275,202) (NEW)
  36. Xu ZiXuan (SNH48 - Team SII, 274,970) (↓14)
  37. Zeng AiJia (GNZ48 - Team G, 267,467.5) (NEW)
  38. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G, 264,607) (↑23)
  39. Shen XiaoAi (BEJ48 - Team B, 256,268) (NEW)
  40. Wang JiaLing (SNH48 - Team X, 247,931) (NEW)
  41. Huang EnRu (BEJ48 - Team J, 245,999) (↓3)
  42. Li XingYu (SNH48 - Team X, 237,810.5) (NEW)
  43. Song YuShan (SNH48 - Team HII, 236,681.5) (NEW)
  44. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 203,389) (↑3)
  45. Zhu YiXin (GNZ48 - Team G, 184,111.5) (NEW)
  46. Yang YuanYuan (GNZ48 - Team Z, 180,939.5) (NEW)
  47. Lu Jing (GNZ48 - Team NIII, 175,805) (↑4)
  48. Chen QianNan (BEJ48 - Team E, 171,231) (↓11)

BEJ48 Top 16

  1. Duan YiXuan (Team B)
  2. Su ShanShan (Team E)
  3. Zhang HuaiJin (Team J)
  4. Liu ShuXian (Team B)
  5. Hu XiaoHui (Team B)
  6. Liu ShengNan (Team E)
  7. Shen XiaoAi (Team B)
  8. Huang EnRu (Team J)
  9. Qing YuWen (Team B)
  10. Chen QianNan (Team E)
  11. Xiong SuJun (Team B)
  12. Tian ShuLi (Team B)
  13. Wang YuXuan (Team J)
  14. Li Zi (Team E)
  15. Bai XinYu (Team J)
  16. Yang Ye (Team J)

GNZ48 Top 16

  1. Chen Ke (Team G)
  2. Tang LiJia (Team NIII)
  3. Liu LiFei (Team NIII)
  4. Zuo JingYuan (Team NIII)
  5. Zheng DanNi (Team NIII)
  6. Xie LeiLei (Team G)
  7. Fang Qi (Team Z)
  8. Zeng AiJia (Team G)
  9. Zhang QiongYu (Team G)
  10. Zhu YiXin (Team G)
  11. Yang YuanYuan (Team Z)
  12. Lu Jing (Team NIII)
  13. Chen GuiJun (Team Z)
  14. Hong JingWen (Team NIII)
  15. Li ShanShan (Team G)
  16. Liu QianQian (Team NIII)

2nd Preliminary Results

Top 48 Members

  1. Li YiTong (SNH48 - Team HII, 489,706.5)
  2. Wu ZheHan (SNH48 - Team SII, 367,612)
  3. Zhang YuGe (SNH48 - Team SII, 336,307)
  4. Mo Han (SNH48 - Team SII, 335,182)
  5. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 331,940.5)
  6. Song XinRan (SNH48 - Team X, 304,801.5)
  7. Kong XiaoYin (SNH48 - Team SII, 291,855)
  8. Xu JiaQi (SNH48 - Team SII, 265,247.5)
  9. Zhou ShiYu (SNH48 - Team NII, 252,696.5)
  10. Su ShanShan (BEJ48 - Team E, 240,644.5)
  11. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 238,349.5)
  12. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 229,534)
  13. Shen MengYao (SNH48 - Team HII, 228,053.5)
  14. Fei QinYuan (SNH48 - Team HII, 223,566)
  15. Fang Qi (GNZ48 - Team Z, 212,594.5)
  16. Zuo JingYuan (GNZ48 - Team NIII, 209,965.5)
  17. Feng XiaoFei (SNH48 - Team X, 209,854.5)
  18. Tang LiJia (GNZ48 - Team NIII, 207,463)
  19. Dai Meng (SNH48 - Team SII, 206,677)
  20. Sun Rui (SNH48 - Team SII, 193,357.5)
  21. Yuan YiQi (SNH48 - Team HII, 172,551)
  22. Xu YangYuZhuo (SNH48 - Team HII, 171,973.5)
  23. Qian BeiTing (SNH48 - Team SII, 169,107)
  24. Liu ShuXian (BEJ48 - Team B, 157,801.5)
  25. Zhang Xin (SNH48 - Team HII, 157,638)
  26. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 131,558.5)
  27. Shen XiaoAi (BEJ48 - Team B, 131,135.5)
  28. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 127,370.5)
  29. Song YuShan (SNH48 - Team HII, 126,508)
  30. Xu ZiXuan (SNH48 - Team SII, 125,931.5)
  31. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 124,569)
  32. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G, 124,153.5)
  33. Wang XiaoJia (SNH48 - Team X, 123,279)
  34. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 123,001.5)
  35. Zhang YuXin (SNH48 - Team NII, 122,638)
  36. Zhang DanSan (IDOLS Ft, 116,616.5)
  37. Jiang Shan (SNH48 - Team HII, 114,053)
  38. Huang EnRu (BEJ48 - Team J, 112,582)
  39. Xie LeiLei (GNZ48 - Team G, 109,243.5)
  40. Yang BingYi (SNH48 - Team X, 107,347.5)
  41. Wang JiaLing (SNH48 - Team X, 104,665.5)
  42. Li XingYu (SNH48 - Team X, 104,412.5)
  43. Xiong SuJun (BEJ48 - Team B, 101,036)
  44. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 99,724.5)
  45. Zhu YiXin (GNZ48 - Team G, 97,753.5)
  46. Lin ShuQing (SNH48 - Team HII, 96,861)
  47. Liu ShengNan (BEJ48 - Team E, 93,125.5)
  48. Chen GuiJun (GNZ48 - Team G, 91,862.5)

BEJ48 Top 16

  1. Duan YiXuan (Team B)
  2. Su ShanShan (Team E)
  3. Liu ShuXian (Team B)
  4. Hu XiaoHui (Team B)
  5. Shen XiaoAi (Team B)
  6. Zhang HuaiJin (Team J)
  7. Huang EnRu (Team J
  8. Xiong SuJun (Team B
  9. Qing YuWen (Team B)
  10. Liu ShengNan (Team E)
  11. Li Zi (Team E)
  12. Chen QianNan (Team E)
  13. Wang YuXuan (Team J)
  14. Tian ShuLi (Team B)
  15. Bai XinYu (Team J)
  16. HeYang QingQing (Team J)

GNZ48 Top 16

  1. Chen Ke (Team G)
  2. Zheng DanNi (Team NIII
  3. Fang Qi (Team Z)
  4. Zuo JingYuan (Team NIII)
  5. Tang LiJia (Team NIII
  6. Liu LiFei (Team NIII)
  7. Zhang QiongYu (Team G)
  8. Xie LeiLei (Team G)
  9. Zhu YiXin (Team G)
  10. Chen GuiJun (Team G)
  11. Xu ChuWen (Team G)
  12. Zeng AiJia (Team G)
  13. Luo HanYue (Team G)
  14. Hong JingWen (Team NIII)
  15. Liu QianQian (Team NIII)
  16. Li ShanShan (Team G)

1st Preliminary Results

Top 48 Members

  1. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 203,46.5)
  2. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 165,829)
  3. Zhou ShiYu (SNH48 - Team NII, 118,612.5)
  4. Fang Qi (GNZ48 - Team Z, 109,376.5)
  5. Fei QinYuan (SNH48 - Team HII, 89,246)
  6. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 83.271)
  7. Xu YangYuZhuo (SNH48 - Team HII, 79,725)
  8. Song YuShan (SNH48 - Team HII, 78,773)
  9. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 78,697.5)
  10. Chen GuiJun (GNZ48 - Team Z, 75,238.5)
  11. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 73,176)
  12. Wang JiaLing (SNH48 - Team X, 72,350)
  13. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G, 72,342.5)
  14. Li XingYu (SNH48 - Team X, 72,117.5)
  15. Zhang Xin (SNH48 - Team HII, 68,964)
  16. Su ShanShan (BEJ48 - Team E, 66,619.5)
  17. Xiong SuJun (BEJ48 - Team B, 66,248)
  18. Feng XiaoFei (SNH48 - Team X, 65,015.5)
  19. Wang YuXuan (BEJ48 - Team J, 63,917)
  20. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 60,826.5)
  21. Shen XiaoAi (BEJ48 - Team B, 57,638)
  22. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 56,650.5)
  23. Zeng AiJia (GNZ48 - Team G, 55,628.5)
  24. Song XinRan (SNH48 - Team X, 55,374)
  25. Hong PeiYun (SNH48 - Team HII, 53,375)
  26. Yang YuanYuan (GNZ48 - Team Z, 52,083.5)
  27. Qi Jing (SNH48 - Team X, 50,589)
  28. Lai ZiXi (SNH48 - Team X, 48,827.5)
  29. Xu HuiLing (GNZ48 - Team G, 48,816)
  30. Yuan YiQi (SNH48 - Team HII, 47,979.5)
  31. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 47,059.5)
  32. Mo Han (SNH48 - Team SII, 46,384.5)
  33. Gao YuanJing (GNZ48 - Team G, 46,240.5)
  34. Zhu YiXin (GNZ48 - Team G, 45,790)
  35. Chen QianNan (BEJ48 - Team E, 44,808)
  36. Ren ManLin (BEJ48 - Team E, 44,557)
  37. Nong YanPing (GNZ48 - Team Z, 43,527.5)
  38. Jiang ShuTing (SNH48 - Team HII, 43,526)
  39. Zhang Run (GNZ48 - Team NIII, 43,055)
  40. Wang XiaoJia (SNH48 - Team X, 42,375.5)
  41. Lin JiaPei (GNZ48 - Team G, 41,374)
  42. Liang WanLin (GNZ48 - Team Z, 41,074.5)
  43. Lin ShuQing (SNH48 - Team HII, 39,524)
  44. Liu ShengNan (BEJ48 - Team E, 38,227.5)
  45. Yuan YuZhen (SNH48 - Team SII, 37,202)
  46. Lu TianHui (SNH48 - Team NII, 36,977)
  47. Huang ChuYin (GNZ48 - Team G, 36,727)
  48. Sun XinWen (SNH48 - Team X, 36,441)

BEJ48 Top 16

  1. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B)
  2. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B)
  3. Su ShanShan (BEJ48 - Team E)
  4. Xiong SuJun (BEJ48 - Team B)
  5. Wang YuXuan (BEJ48 - Team J)
  6. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J)
  7. Shen XiaoAi (BEJ48 - Team B)
  8. Qing YuWen (BEJ48 - Team B)
  9. Chen QianNan (BEJ48 - Team E)
  10. Ren ManLin (BEJ48 - Team E)
  11. Liu ShengNan (BEJ48 - Team E)
  12. Tian ShuLi (BEJ48 - Team B)
  13. Yang Ye (BEJ48 - Team J)
  14. HeYang QingQing (BEJ48 - Team J)
  15. Bai XinYu (BEJ48 - Team J)
  16. Li Zi (BEJ48 - Team E)

GNZ48 Top 16

  1. Chen Ke (GNZ48 - Team G)
  2. Fang Qi (GNZ48 - Team Z)
  3. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII)
  4. Chen GuiJun (GNZ48 - Team Z)
  5. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII)
  6. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G)
  7. Zeng AiJia (GNZ48 - Team G)
  8. Yang YuanYuan (GNZ48 - Team Z)
  9. Lai ZiXi (SNH48 - Team X)
  10. Xu HuiLing (GNZ48 - Team G)
  11. Gao YuanJing (GNZ48 - Team G)
  12. Zhu YiXin (GNZ48 - Team G)
  13. Nong YanPing (GNZ48 - Team Z)
  14. Zhang Run (GNZ48 - Team NIII)
  15. Lin JiaPei (GNZ48 - Team G)
  16. Liang WanLin (GNZ48 - Team Z)

Timeline

2019

  • May 13: Release of Dream in a Summer.
  • May 25: Launching ceremony.
  • June 8 to July 27: voting period for Dream in a Summer ballots.
  • June 23: Announcement of 1st Preliminary results.
  • July 7: Announcement of 2nd Preliminary results.
  • July 27: SNH48 25th Single Senbatsu Selections final results.

Trivia

External Links

Official Site

SNH48 Senbatsu Election Chronology
SNH48 5th Senbatsu Election
(2018.07.28)
SNH48 6th Senbatsu Election
(2019.07.27)
TBA
(TBA)