SNH48 5th Senbatsu Election

From Wiki48
Jump to: navigation, search
Promotional Poster

The SNH48 5th Senbatsu Election "Dǐlì Qián Xíng" (SNH48第五届偶像年度人气总决选 "砥砺前行") is the fifth Senbatsu Election held by SNH48. It will be held on July 28, 2018. Ballots were included in SNH48's 20th Single, Forest Theorem. Fans made their voices heard by voting for their favorite SNH48/BEJ48/GNZ48/SHY48/CKG48 member at the fifth annual SNH48 Group members election.

The top 16 members are featured in the Top Girls of the group's 21th single. Meanwhile, the 17th to 32nd place members join Undergirls for the B-side track, the 33rd to 48th place members join the Next Girls unit for the 2nd B-side track and the 49th to 66th place members join the Future Girls unit for the 3rd B-side track.

Eligible Members

For a member to participate in the Senbatsu Sousenkyo, she must first be an active member of SNH48, BEJ48, GNZ48, SHY48 or CKG48.

Selected Members

Final Results

Top 66 Members

Names in bold denote the Top Girls

  1. Li YiTong (SNH48 - Team HII, 402,040.40) (Top Girls Center) (↑1)
  2. Huang TingTing (SNH48 - Team NII, 276,897.20) (↑1)
  3. Feng XinDuo (SNH48 - Team NII, 174,020.18) (↑1)
  4. Lu Ting (SNH48 - Team NII, 145,963.66) (↑1)
  5. Mo Han (SNH48 - Team SII, 116,283.52) (↑3)
  6. Zhao Yue (SNH48 - Team NII, 100,522.08) (↑1)
  7. Xu JiaQi (SNH48 - Team SII, 91,582.06) (↑3)
  8. Dai Meng (SNH48 - Team SII, 75,186.42) (↑3)
  9. Qian BeiTing (SNH48 - Team SII, 69,039.06) (↑17)
  10. Lin SiYi (SNH48 - Team HII, 65,464.62) (↑4)
  11. Xie LeiLei (GNZ48 - Team G, 61,115.92) (↑21)
  12. Wu ZheHan (SNH48 - Team SII, 59,537.14) (↑3)
  13. Kong XiaoYin (SNH48 - Team SII, 56,029.90) (↓1)
  14. Su ShanShan (BEJ48 - Team E, 54,696.94) (↑7)
  15. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 53,190.64) (↓2)
  16. Zhang YuGe (SNH48 - Team SII, 52,339.94) (↓7)
  17. Sun Rui (SNH48 - Team SII, 47,733.14) (Undergirls Center) (↑1)
  18. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 42,798.84) (↑27)
  19. Song XinRan (SNH48 - Team X, 38,662.76) (↑10)
  20. Zhang DanSan (SNH48 - Team X, 37,827.82) (↑33)
  21. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 35,577.08) (↑2)
  22. Xu ZiXuan (SNH48 - Team SII, 35,187.08) (↑20)
  23. Yang BingYi (SNH48 - Team X, 35,141.76) (↑2)
  24. Han JiaLe (SHY48 - Team SIII, 34,627.68) (↑13)
  25. Yi JiaAi (SNH48 - Team NII, 31,666.04) (↑14)
  26. Wan LiNa (SNH48 - Team HII, 31,610.80) (↓9)
  27. Zhang YuXin (SNH48 - Team NII, 31,594.78) (↓7)
  28. Jiang Shan (SNH48 - Team HII, 29,806.26) (↓9)
  29. Feng SiJia (BEJ48 - Team E, 28,616.90) (NEW)
  30. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 28,561.76) (↑33)
  31. Zhang Yi (SNH48 - Team NII, 27,404.24) (-)
  32. Fei QinYuan (SNH48 - Team HII, 27,355.24) (↑8)
  33. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 26,994.06) (Next Girls Center) (NEW)
  34. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 23,742.88) (↑24)
  35. Ma YuLing (BEJ48 - Team E, 23,495.14) (NEW)
  36. Tang LiJia (GNZ48 - Team NIII, 23,292.72) (↑14)
  37. Chen QianNan (BEJ48 - Team E, 21,830.38) (NEW)
  38. Huang EnRu (BEJ48 - Team J, 20,970.48) (NEW)
  39. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 20,498.88) (↓5)
  40. Li YuQi (SNH48 - Team SII, 20,228.46) (↓24)
  41. Li Zhao (SNH48 - Team X, 19,207.26) (↓3)
  42. Zuo JingYuan (GNZ48 - Team NIII, 18,471.98) (NEW)
  43. Chen MeiJun (BEJ48 - Team B, 17,566.12) (NEW)
  44. Hong PeiYun (SNH48 - Team HII, 17,128.92) (↑5)
  45. Xu ShiQi (SNH48 - Team X, 17,005.54) (NEW)
  46. Zhao JiaRui (SHY48 - Team SIII, 16,916.00) (NEW)
  47. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 16,661.78) (NEW)
  48. Wang ShiMeng (SHY48 - Team SIII, 16,536.74) (NEW)
  49. Shen MengYao (SNH48 - Team HII, 16,236.28) (Future Girls Center) (↑16)
  50. Xiao WenLing (GNZ48 - Team NIII, 15,440.72) (NEW)
  51. Lu Jing (GNZ48 - Team NIII, 15,398.20) (NEW)
  52. Xu YangYuZhuo (SNH48 - Team HII, 15,330.34) (↓25)
  53. Wang YuXuan (BEJ48 - Team J, 15,085.60) (NEW)
  54. Xie Ni (SNH48 - Team NII, 15,041.66) (↑6)
  55. Liu QianQian (GNZ48 - Team NIII, 14,953.00)(↑11)
  56. Sun ZhenNi (SNH48 - Team HII, 14,840.56) (↓34)
  57. Li Zi (BEJ48 - Team E, 14,291.44) (↓11)
  58. Gao YuanJing (GNZ48 - Team G, 14,170.32) (NEW)
  59. Liu ShuXian (BEJ48 - Team B, 14,146.32) (↓24)
  60. Ge SiQi (BEJ48 - Team J, 14,013.38) (NEW)
  61. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G, 13,816.08) (↑1)
  62. Jiang Yun (SNH48 - Team SII, 13,557.16) (↓18)
  63. Yuan YuZhen (SNH48 - Team SII, 13,314.54) (↑1)
  64. Qi Jing (SNH48 - Team X, 12,162.42) (NEW)
  65. Yan MingJun (BEJ48 - Team B, 11,145.12) (NEW)
  66. Hu LiZhi (BEJ48 - Team B, 11,008.38) (NEW)

BEJ48 Top 16

  1. Su ShanShan (Team E)
  2. Duan YiXuan (Team B)
  3. Feng SiJia (Team E)
  4. Zhang HuaiJin (Team J)
  5. Ma YuLing (Team E)
  6. Chen QianNan (Team E)
  7. Huang EnRu (Team J)
  8. Hu XiaoHui (Team B)
  9. Chen MeiJun (Team B)
  10. Qing YuWen (Team B)
  11. Wang YuXuan (Team J)
  12. Li Zi (Team E)
  13. Liu ShuXian (Team B)
  14. Ge SiQi (Team J)
  15. Yan MingJun (Team B)
  16. Hu LiZhi (Team B)

GNZ48 Top 16

  1. Xie LeiLei (Team G)
  2. Zheng DanNi (Team NIII)
  3. Liu LiFei (Team NIII)
  4. Chen Ke (Team G)
  5. Tang LiJia (Team NIII)
  6. Zuo JingYuan (Team NIII)
  7. Xiao WenLing (Team NIII)
  8. Lu Jing (Team NIII)
  9. Liu QianQian (Team NIII)
  10. Gao YuanJing (Team G)
  11. Zhang QiongYu (Team G)
  12. Yang YuanYuan (Team Z)
  13. Du QiuLin (Team Z)
  14. Liang WanLin (Team Z)
  15. Long YiRui (Team Z)
  16. Zhu YiXin (Trainee)

SHY48 Top 16

  1. Han JiaLe (Team SIII)
  2. Zhao JiaRui (Team SIII)
  3. Wang ShiMeng (Team SIII)
  4. Sun Min (Team SIII)
  5. Gao ZhiXian (Team HIII)
  6. Li Hui (Team SIII)
  7. Lu TianHui (Team SIII)
  8. Zheng JieLi (Team HIII)
  9. Lai ZiXi (Team SIII)
  10. Fu ZiQi (Team SIII)
  11. Zhang YuHan (Team HIII)
  12. Wang YuLan (Team HIII)
  13. Si PoLin (Team SIII)
  14. Zhang AiJing (Team HIII)
  15. Li Qing (Team HIII)
  16. Wang FeiYan (Team HIII)

CKG48 Top 16

  1. Ran Wei (Team C)
  2. Bai XinYu (Team C)
  3. Li ShanShan (Team C)
  4. Wang LuJiao (Team K)
  5. Wu JingJing (Team K)
  6. Lin ShuQing (Team K)
  7. Ai ZhiYi (Team K)
  8. Zeng Jia (Team C)
  9. Wu HanQi (Team C)
  10. Han LinQin (Team K)
  11. Mao YiHan (Team C)
  12. Qiao YuZhen (Team C)
  13. Li YuXuan (Team K)
  14. Lei YuXiao (Team C)
  15. Wang MengZhu (Team C)
  16. Tian ZhenZhen (Team K)

2nd Preliminary Results

Top 66 Members

  1. Li YiTong (SNH48 - Team HII, 284,783.92)
  2. Huang TingTing (SNH48 - Team NII, 217,301.08)
  3. Feng XinDuo (SNH48 - Team NII, 77,395.02)
  4. Mo Han (SNH48 - Team SII, 50,341.30)
  5. Zhao Yue (SNH48 - Team NII, 48,801.36)
  6. Lu Ting (SNH48 - Team NII, 46,939.76)
  7. Xu JiaQi (SNH48 - Team SII, 43,693.40)
  8. Xie LeiLei (GNZ48 - Team G, 36,850.08)
  9. Dai Meng (SNH48 - Team SII, 34,208.94)
  10. Wu ZheHan (SNH48 - Team SII, 34,042.38)
  11. Su ShanShan (BEJ48 - Team E, 31,231.78)
  12. Zhang YuGe (SNH48 - Team SII, 30,200.68)
  13. Song XinRan (SNH48 - Team X, 25,931.50)
  14. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 25,783.36)
  15. Sun Rui (SNH48 - Team SII, 25,679.72)
  16. Han JiaLe (SHY48 - Team SIII, 25,290.86)
  17. Lin SiYi (SNH48 - Team HII, 25,097.76)
  18. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 24,889.92)
  19. Kong XiaoYin (SNH48 - Team SII, 24,467.14)
  20. Qian BeiTing (SNH48 - Team SII, 23,941.96)
  21. Xu ZiXuan (SNH48 - Team SII, 21,737.04)
  22. Yang BingYi (SNH48 - Team X, 21,454.66)
  23. Wan LiNa (SNH48 - Team HII, 19,314.32)
  24. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 19,048.10)
  25. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 17,593.98)
  26. Yi JiaAi (SNH48 - Team NII, 17,380.12)
  27. Zhang DanSan (SNH48 - Team X, 17,038.50)
  28. Zhang YuXin (SNH48 - Team NII, 15,271.90)
  29. Zhang Yi (SNH48 - Team NII, 14,673.92)
  30. Feng SiJia (BEJ48 - Team E, 14,243.92)
  31. Jiang Shan (SNH48 - Team HII, 13,328.66)
  32. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 12,497.72)
  33. Li YuQi (SNH48 - Team SII, 12,360.96)
  34. Ma YuLing (BEJ48 - Team E, 12,025.56)
  35. Li Zhao (SNH48 - Team X, 11,961.76)
  36. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 11,923.56)
  37. Fei QinYuan (SNH48 - Team HII, 11,867.08)
  38. Xiao WenLing (GNZ48 - Team NIII, 11,489.02)
  39. Li Zi (BEJ48 - Team E, 11,460.28)
  40. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 11,155.38)
  41. Chen QianNan (BEJ48 - Team E, 11,085.86)
  42. Tang LiJia (GNZ48 - Team NIII, 10,896.66)
  43. Liu ShuXian (BEJ48 - Team B, 9,829.04)
  44. Huang EnRu (BEJ48 - Team J, 9,390.00)
  45. Xu YangYuZhuo (SNH48 - Team HII, 8,777.80)
  46. Zuo JingYuan (GNZ48 - Team NIII, 8,756.54)
  47. Wang Shu (SNH48 - Team X, 8,442.38)
  48. Chen MeiJun (BEJ48 - Team B, 8,232.40)
  49. Xie Ni (SNH48 - Team NII, 8,112.66)
  50. Gao YuanJing (GNZ48 - Team G, 7,886.94)
  51. Xu ShiQi (SNH48 - Team X, 7,861.46)
  52. Qi Jing (SNH48 - Team X, 7,805.72)
  53. Liu QianQian (GNZ48 - Team NIII, 7,575.66)
  54. Ge SiQi (BEJ48 - Team J, 7,540.84)
  55. Yang YuanYuan (GNZ48 - Team Z, 7,356.76)
  56. Shen MengYao (SNH48 - Team HII, 7,345.56)
  57. Zhang QiongYu (GNZ48 - Team G, 7,245.06)
  58. Jiang Yun (SNH48 - Team SII, 7,239.38)
  59. Yuan YuZhen (SNH48 - Team SII, 7,184.26)
  60. Yuan YiQi (SNH48 - Team HII, 7,134.84)
  61. Jiang ZhenYi (SNH48 - Team NII, 6,850.70)
  62. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 6,717.10)
  63. Ren XinYi (BEJ48 - Team J, 6,339.52)
  64. Lu Jing (GNZ48 - Team NIII, 5,868.56)
  65. Wang XiaoJia (SNH48 - Team X, 5,789.44)
  66. Du QiuLin (GNZ48 - Team Z, 5,699.84)

BEJ48 Top 16

  1. Su ShanShan (Team E)
  2. Duan YiXuan (Team B)
  3. Feng SiJia (Team E)
  4. Hu XiaoHui (Team B)
  5. Ma YuLing (Team E)
  6. Li Zi (Team E)
  7. Zhang HuaiJin (Team J)
  8. Chen QianNan (Team E)
  9. Liu ShuXian (Team B)
  10. Huang EnRu (Team J)
  11. Chen MeiJun (Team B)
  12. Ge SiQi (Team J)
  13. Qing YuWen (Team B)
  14. Ren XinYi (Team J)
  15. Yan MingJun (Team B)
  16. Wang YuXuan (Team J)

GNZ48 Top 16

  1. Xie LeiLei (Team G)
  2. Zheng DanNi (Team NIII)
  3. Liu LiFei (Team NIII)
  4. Chen Ke (Team G)
  5. Xiao WenLing (Team NIII)
  6. Tang LiJia (Team NIII)
  7. Zuo JingYuan (Team NIII)
  8. Gao YuanJing (Team G)
  9. Liu QianQian (Team NIII)
  10. Yang YuanYuan (Team Z)
  11. Zhang QiongYu (Team G)
  12. Lu Jing (Team NIII)
  13. Du QiuLin (Team Z)
  14. Zhu YiXin (Trainee)
  15. Liang WanLin (Team Z)
  16. Chen JunHong (Team G)

SHY48 Top 16

  1. Han JiaLe (Team SIII)
  2. Zhao JiaRui (Team SIII)
  3. Wang ShiMeng (Team SIII)
  4. Gao ZhiXian (Team HIII)
  5. Sun Min (Team SIII)
  6. Li Hui (Team SIII)
  7. Lai ZiXi (Team SIII)
  8. Qu YueMeng (Team HIII)
  9. Lu TianHui (Team SIII)
  10. Wang FeiYan (Team HIII)
  11. Zhang AiJing (Team HIII)
  12. Zheng JieLi (Team HIII)
  13. Guan SiYu (Team SIII)
  14. Si PoLin (Team SIII)
  15. Gao Chong (Team HIII)
  16. Fu ZiQi (Team SIII)

CKG48 Top 16

  1. Bai XinYu (Team C)
  2. Ran Wei (Team C)
  3. Wu JingJing (Team K)
  4. Wang LuJiao (Team K)
  5. Li ShanShan (Team C)
  6. Wu HanQi (Team C)
  7. Lin ShuQing (Team K)
  8. Han LinQin (Team K)
  9. Wang YuBo (Team C)
  10. Tian ZhenZhen (Team K)
  11. Huang WanYing (Team K)
  12. Li YuXuan (Team K)
  13. Mao YiHan (Team C)
  14. Lei YuXiao (Team C)
  15. Wang MengZhu (Team C)
  16. Qiao YuZhen (Team C)

1st Preliminary Results

Top 66 Members

  1. Li YiTong (SNH48 - Team HII, 19,769.60)
  2. Yang BingYi (SNH48 - Team X, 14,768.28)
  3. Zheng DanNi (GNZ48 - Team NIII, 14,273.94)
  4. Xie LeiLei (GNZ48 - Team G, 13,445.46)
  5. Liu LiFei (GNZ48 - Team NIII, 8,843.24)
  6. Xiao WenLing (GNZ48 - Team NIII, 8,544.30)
  7. Han JiaLe (SHY48 - Team SIII, 8,214.98)
  8. Feng SiJia (BEJ48 - Team E, 7,714.70)
  9. Shen MengYao (SNH48 - Team HII, 7,246.10)
  10. Li Zi (BEJ48 - Team E, 7,131.08)
  11. Yuan YiQi (SNH48 - Team HII, 7,011.20)
  12. Ma YuLing (BEJ48 - Team E, 5,947.08)
  13. Xu ShiQi (SNH48 - Team X, 5,661.36)
  14. Zhang DanSan (SNH48 - Team X, 5,106.54)
  15. Chen MeiJun (BEJ48 - Team B, 4,674.36)
  16. Ge SiQi (BEJ48 - Team J, 4,601.74)
  17. Zhu YiXin (GNZ48 - Trainee, 4,559.22)
  18. Jiang ZhenYi (SNH48 - Team NII, 4,533.38)
  19. Qing YuWen (BEJ48 - Team B, 4,507.88)
  20. Li JiaEn (SNH48 - Team HII, 4,474.40)
  21. Liang WanLin (GNZ48 - Team Z, 4,359.10)
  22. Zhang YuGe (SNH48 - Team SII, 4,257.54)
  23. Liu ZengYan (SNH48 - Team SII, 4,236.24)
  24. Chen JunHong (GNZ48 - Team G, 4,184.68)
  25. Long YiRui (GNZ48 - Team Z, 4,177.44)
  26. Liu ShuXian (BEJ48 - Team B, 4,099.16)
  27. Wang XiYuan (SNH48 - Team FT, 4,060.80)
  28. Zuo JiaXin (GNZ48 - Team NIII, 4,028.92)
  29. Jiang Shan (SNH48 - Team HII, 4,015.34)
  30. Chen JiaYing (GNZ48 - Team G, 3,969.44)
  31. Gao YuanJing (GNZ48 - Team G, 3,827.72)
  32. Wen JingJie (SNH48 - Trainee, 3,813.64)
  33. Lv Yi (SNH48 - Team SII, 3,743.18)
  34. Zhang Xi (SNH48 - Team FT, 3,743.08)
  35. Liu PeiXin (SNH48 - Team NII, 3,653.38)
  36. Chen Ke (GNZ48 - Team G, 3,646.88)
  37. Tang LiJia (GNZ48 - Team NIII, 3,608.02)
  38. Zhang Yi (SNH48 - Team NII, 3,528.08)
  39. Hu LiZhi (BEJ48 - Team B, 3,523.88)
  40. Xie TianYi (SNH48 - Team X, 3,514.14)
  41. Zhang HuaiJin (BEJ48 - Team J, 3,400.76)
  42. Yu ZhiYuan (GNZ48 - Team Z, 3,244.56)
  43. Huang LiRong (GNZ48 - Team G, 3,181.82)
  44. Tian ShuLi (BEJ48 - Team B, 3,171.98)
  45. Ye XiaoMeng (GNZ48 - Team Z, 3,155.08)
  46. He XiaoYu (SNH48 - Team NII, 3,114.28)
  47. Sun ZhenNi (SNH48 - Team HII, 3,056.52)
  48. Hong PeiYun (SNH48 - Team HII, 3,034.46)
  49. Chen JiaYing (SNH48 - Team NII, 3,033.22)
  50. Chen QianNan (BEJ48 - Team E, 2,818.64)
  51. Li Zhao (SNH48 - Team X, 2,810.08)
  52. Nong YanPing (GNZ48 - Team Z, 2,569.78)
  53. Li Na (BEJ48 - Team E, 2,381.64)
  54. Huang TingTing (SNH48 - Team NII, 2,097.52)
  55. Yan MingJun (BEJ48 - Team B, 2,025.54)
  56. Duan YiXuan (BEJ48 - Team B, 2,021.50)
  57. Ran Wei (CKG48 - Team C, 1,813.42)
  58. Li ShanShan (CKG48 - Team C, 1,773.32)
  59. Shen XiaoAi (BEJ48 - Team B, 1,769.98)
  60. Hu XiaoHui (BEJ48 - Team B, 1,724.52)
  61. Wang ShiMeng (SHY48 - Team SIII, 1,675.44)
  62. Yang YiFan (BEJ48 - Team E, 1,598.20)
  63. Sun Min (SHY48 - Team SIII, 1,436.50)
  64. Jin YingYue (SNH48 - Team NII, 1,426.32)
  65. Li Hui (SHY48 - Team SIII, 1,402.44)
  66. Hong JingWen (GNZ48 - Team NIII, 1,401.20)

BEJ48 Top 16

  1. Feng SiJia (Team E)
  2. Li Zi (Team E)
  3. Ma YuLing (Team E)
  4. Chen MeiJun (Team B)
  5. Ge SiQi (Team J)
  6. Qing YuWen (Team B)
  7. Liu ShuXian (Team B)
  8. Hu LiZhi (Team B)
  9. Zhang HuaiJin (Team J)
  10. Tian ShuLi (Team B)
  11. Chen QianNan (Team E)
  12. Li Na (Team E)
  13. Yan MingJun (Team B)
  14. Duan YiXuan (Team B)
  15. Shen XiaoAi (Team B)
  16. Hu XiaoHui (Team B)

GNZ48 Top 16

  1. Zheng DanNi (Team NIII)
  2. Xie LeiLei (Team G)
  3. Liu LiFei (Team NIII)
  4. Xiao WenLing (Team NIII)
  5. Zhu YiXin (Trainee)
  6. Liang WanLin (Team Z)
  7. Chen JunHong (Team G)
  8. Long YiRui (Team Z)
  9. Zuo JiaXin (Team NIII)
  10. Chen JiaYing (Team G)
  11. Gao YuanJing (Team G)
  12. Chen Ke (Team G)
  13. Tang LiJia (Team NIII)
  14. Yu ZhiYuan (Team Z)
  15. Huang LiRong (Team G)
  16. Ye XiaoMeng (Team Z)

SHY48 Top 16

  1. Han JiaLe (Team SIII)
  2. Wang ShiMeng (Team SIII)
  3. Sun Min (Team SIII)
  4. Li Hui (Team SIII)
  5. Gao ZhiXian (Team HIII)
  6. Si PoLin (Team SIII)
  7. Lu TianHui (Team SIII)
  8. Zhao JiaRui (Team SIII)
  9. Gao Chong (Team HIII)
  10. Qu YueMeng (Team HIII)
  11. Xiang Wang (Team HIII)
  12. Zhang AiJing (Team HIII)
  13. Wang YuLan (Team HIII)
  14. Zheng JieLi (Team HIII)
  15. Liu JingHan (Team HIII)
  16. Diao Ying (Team HIII)

CKG48 Top 16

  1. Ran Wei (Team C)
  2. Li ShanShan (Team C)
  3. Bai XinYu (Team C)
  4. Wu HanQi (Team C)
  5. Han LinQin (Team K)
  6. Tian ZhenZhen (Team K)
  7. Lin ShuQing (Team K)
  8. Wang LuJiao (Team K)
  9. Qiao YuZhen (Team C)
  10. Li YuXuan (Team K)
  11. Zeng Jia (Team C)
  12. Deng Qian (Team K)
  13. Lei YuXiao (Team C)
  14. Tian QianLan (Team C)
  15. Mao YiHan (Team C)
  16. Wang MengZhu (Team C)

Election Breakdown

Out of the 66 members who ranked in, 36 came from SNH48, 16 came from BEJ48, 11 came from GNZ48, and 3 came from SHY48. Kennins are counted as part of their original teams:

  • SNH48 = 36 members
    • Team SII = 13 members
    • Team NII = 8 members
    • Team HII = 9 members
    • Team X = 6 members
  • BEJ48 = 16 members
    • Team B = 7 members
    • Team E = 5 members
    • Team J = 4 members
  • GNZ48 = 11 members
    • Team G = 4 members
    • Team NIII = 7 members
  • SHY48 = 3 member
    • Team SIII = 3 member

Timeline

2018

  • May 17: Release of Forest Theorem.
  • June 9: Launching ceremony.
  • June 9 to July 28: voting period for Forest Theorem ballots.
  • June 17: Announcement of 1st Preliminary results.
  • July 08: Announcement of 2nd Preliminary results.
  • July 28: SNH48 21th Single Senbatsu Selections final results.

Trivia

External Links

Official Site

SNH48 Senbatsu Election Chronology
SNH48 4th Senbatsu Election
(2017.07.29)
SNH48 5th Senbatsu Election
(2018.07.28)
SNH48 6th Senbatsu Election
(2019.07.27)